SORU - CEVAP
Bu bölüm, sitemizi ziyaret eden kullanıcıların gıda hijyeni, gıda güvenliği ve gıda mikrobiyolojisi ile ilgili teknik sorularını yanıtlamak amacı ile hazırlanmıştır Teknik sorularınızı aşağıda bulunan ‘’SORU SOR’’ butonuna basarak karşınıza çıkan formu doldurarak bize ulaştırabilirsiniz. Sorularınız, konusunda uzman ekibimiz tarafından en kısa sürede yanıtlanacaktır.
Firma Adı (Gerekli)
 
Ad / Soyad (Gerekli)
 
E-Posta (Gerekli)
   
Telefon (Gerekli)
   
Aşağıdaki bilgiler sitede görüntülenir.


Takma İsim (Gerekli)
 
Soru Başlığı (Gerekli)
 
Soru  

Sutlu tatli...

Sakizli muhallebinin raf omrunu uzatmak icin tavsiyeniz nelerdir?

Firma: Ad / Soyad: Hasan bak 21.2.2016 12:16:58

Cevap:

Sakızlı muhallebi gibi sütlü tatlıların raf ömrünü doğal yollardan uzatmak için DiaNatura Base ürünümüzü güvenle kullanabilirsiniz. DiaNatura Base bitki özütlerinden elde edilmiş doğal bir antimikrobiyal ve antioksidandır.    DiaNatura Base hakkında bilgi almak için TIKLAYINIZ

Su dezenfeksiyonu

Merhabalar işletmemizde kuyu suyu kullanmak istemekteyiz fakat suyumuzda koliform ve e.coli çıktığı için kullanamamaktayız. Çok küçük bir işletme olduğumuz için maliyet çok önemli UV ile dezenfeksiyonun ve klorlama yöntemlerinin maliyetleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

Firma: Ad / Soyad: Dilan AVCI 26.1.2016 11:22:20

Cevap:

  Su sterilizasyonu maliyetleri hesaplanırken, saatlik su akış debisi, günlük su ihtiyacı gibi etmenler büyük rol oynar. İçme ve kullanma suları sterilizasyonu üzerine hazırladığımız bu makale size diğer yöntemler hakkında da bilgi verecektir. 
DiaTek olarak su sterilizasyonu konusunda hizmet vermemekteyiz. Su sterilizasyonu yapan firmalar daha sağlıklı bilgi vereceklerdir.    Su sterilizasyonu konusunda şu sunumun size yardımcı olacağını umuyorum.   

Hardal ve aci sos icin raf omru belirlenmesi

 
Merhabalar, Bizler su anda ithal olarak aci soslar getirtmekle beraber kendi uretimimiz icin de hazirlik yapmaktayiz. Urunlerimiz hardal ve aci sosdur. Sorum ise bu urunlerin raf omurlerini belirlemek icin ne yapmamiz gerektigidir? Bunu belirleyen kurumlar hangileridir? Ya da kendimiz bir danisman araciligiyla tespit edip beyanda bulunabiliyor miyuz? Ozellikle hardal yumurta icerdigi icin raf omrunun urunun dogalligini bozmadan uzatilmasi ve saptanmasi bizim icin onemlidir. (Sitenizdeki bitkisel icerikli koruyucunuz ile de ilgilenmekteyiz) Yardimlarinizi rica ederiz. Saygilarimla Alper Tanca

Firma: Ad / Soyad: Alper Tanca 16.1.2016 13:38:16

Cevap:

Hardal ve nar ekşisinin dahil olduğu, "Salata ve yemek sosları, domates bazlı soslar" grubunda Türk Gıda Kodeksi'nce uygulanması gereken analizler Salmonella spp, ve Küf - maya testleridir.  Raf ömrü uygulamalarında çeşitli teknikler kullanılır. Raf ömrü hesaplama teknikleri ile ilgili şu makalemizi okumanızı tavsiye ediyorum.    Özellikle meze ve soslarınızda güvenle kullanabileceğiniz sadece soğan ve sarımsak bitkilerinin aktif maddeleri kullanılarak üretilen Proallium DMC, gıdalarınızın raf ömrünü doğal yollardan uzatabileceğiniz bir üründür. 
Proallium DMC hakkında detaylı bilgi almak için lütfen tıklayınız. 

güllaç yaprağı ve tez

Merhabalar ben bir kuru güllaç yaprağı imalatı yapan firmada gıda mühendisiyim.Güllaçla ilgili litaratür de çok fazla sayıda çalışma yok.Bu konu ile ilgili bir yüksek lisans tezi yapmayı planlıyorum.Tez konusu olarak öneri yapmaya ne dersiniz?

Firma: Ad / Soyad: fatih teksöz 15.1.2016 14:41:05

Cevap:

Gıda alanında bilime katkı sunma isteğinizi tebrik ederiz. Üniversitelerin gıda mühendisliği bölümlerinde yer alan akademisyenler, sizi daha doğru yönlendireceklerdir.

mikrofiltrasyon uygulama alanları

Merhabalar, ben gıda müh. bölümünde öğrenciyim . Gıda endüstrisinde mikrofiltrasyon uygulamaları konusunda bir ödevim var ve araştırmalarımda çok kapsamlı bir şey bulamadım bu konuda yardımcı olmanız mümkün mü ? Gıda endüstrisinde mikrofiltrasyon uygulamaları nerelerde hangi ürün gruplarına uygulanır vs. ...

Firma: Ad / Soyad: merve 13.1.2016 16:45:56

Cevap:

"Membran ayırma tekniklerinden mikrofiltrasyon, özellikle süt sanayinde bakteriyolojik nedenlerle uygulanan yüksek derecelerdeki ısıl işlemin başta proteinler olmak üzere çeşitli bileşenler üzerindeki olumsuz etkisini önleyebilmek için kullanılan alternatif bir yöntemdir. Mikrofiltrasyon, sıvı içinde farklı boyutlardaki maddelerin geçişine izin verir. Mikrofiltrasyon molekül ağırlıkları 200 kDa’dan büyük olan partikülleri seçici olarak ayırabilme yeteneğinde, basıncı 0,1-0,5 bar arasında değişen bir tekniktir. Kullanılan membranın gözenek çapları 0.1-10 µm aralığında değişmektedir. Bu yüzden süt endüstrisi için mikrofiltrasyon, kazein miselleri gibi kolloidal partiküller, serum protein agregatları ve süt yağ globülleri, somatik hücre, bakteri ve diğer mikroorganizmalar gibi biyolojik orijinli benzer hücre yapısı materyallerin ayrımında kullanılmaktadır." (Yetişmeyen ve Yıldız, 2006)

İnkübasyon şartları

 
Merhaba ben süt sektöründe çalışmaktayım size sormak istediğim kaşar peyniri ve yoğurt üretiminde inkübasyon şartları nem ve sıcaklık oranları nasıl olmalıdır ? Nem ölçümü nasıl ayarlanabilir ve ortam hijyeninde ozon kullanılması nasıl bir etkinlik sağlar ?

Firma: Ad / Soyad: Yeliz İnce 12.1.2016 13:09:11

Cevap:

  Bahsetiğiniz ürünlerin üretimi hakkında yazılarımız mevcut. Üretim süreçleri hakkında göz atmanızı öneriyoruz.  Taze Kaşar Peyniri Üretim Teknolojisi ile ilgili makaleyi buradan okuyabilirsiniz.   Yoğurt Üretim Teknolojisi hakkındaki makaleye buradan ulaşabilirsiniz.     Gıda üretiminde ozon gazı kullanımı sıvı gaz ve gaz form olmak üzere çeşitli şekillerde uygulanabilir. Ozon gazı kullanımı ürün, ortam, gıda depoları, alet edavat, personel dezenfeksiyonlarında, sterilizasyonlarda uygulama dozajları değişmektedir.    Ozon gazına alternatif olarak doğal yöntemleri tercih etmek mümkündür. Tamamen doğal bitki özütlerinden oluşan DiaNatura Safe doğal dezenfektanı kullanabilirsiniz.  DiaNatura Safe hakkında bilgi almak için tıklayınız.  

UV lambaları ve mikroorganizmalara etkisi

 
Merhaba; Klozette bulunan mikroorganizmaların neler olduğu ve uv lambalarını hangilerinin bunları dezenfekte etme gücüne sahip olduğu hakkında bilgiye ihtiyacım var, yardımcı olursanız sevinirim

Firma: Ad / Soyad: Seda TAYDAŞ 27.12.2015 21:12:41

Cevap:

İnsan dışkısıyla bulaşan bakterilerin hijyenin yeterli olmadığı tuvaletlerde görünmesi mümkündür. En sık rastlanan bakteriler ise  E.coli, Salmonella, Staphylococcus, Fekal Koliform bakterilerdir.    Hijyen analizleriniz ve mikrobiyolojik analizlerinizde Hazır besiyerlerimiz, Hytech Slide gibi ürünlerimiz size yardımcı olacaktır.     Sorunuzla ilgili size yardımcı olacağını düşündüğüm UV lambaların kullanımı  hakkındaki yayına buradan ulaşabilirsiniz. 

katkı maddeleri

Merhabalar arkadaşlar. kuruyemişte kullanılan gum arabic, titanyum dioksit ve renklendiricilerin oranları hakkında bi fikri olan var mı?

Firma: Ad / Soyad: BERNA ÇITAK 26.12.2015 08:46:55

Cevap:

Bu tip konularda en sağlıklı yöntem Türk Gıda Kodeksi Katkı Maddeleri Yönetmeliği'ni incelemek olacaktır. İlgili yönetmeliğe buradan ulaşabilirsiniz. 

LABORATUVAR ANALİZLERİ


Merhabalar, ben gıda mühendisliğini bu sene bitirdim ve kuruyemiş fabrikasında işe başladım. Yeni açılan bir şirket olduğu için henüz laboratuvarı yok. Benden laboratuvar kurulması istendi. İlk etap için bende olması gereken cihazlar nelerdir ? Hangi tebliğlerden yararlanmalıyım ? şuan hiç bir fikrim yok. yardımcı olabilir misiniz ?

Firma: Ad / Soyad: BERNA ÇITAK 17.12.2015 09:14:44

Cevap:

  Mikrobiyoloji laboratuvarı kurabilmeniz için gerekli olan bilgiler ve kullanacağınız ekipmanları kısaca şöyle belirtebiliriz. Mikrobiyolojik Kriterler Tebliği çalışmalarınıza genel bir fikir vermesi açısından faydalı olacaktır. Kuruyemiş ve kuru meyvelerde yapılan mikrobiyolojik analizler genellikle, küf-maya, toplam bakteri, E.coli, Koliform ve Salmonella analizleridir. Bu analizlerinizde kullanacağınız besiyeri çeşitlerini firmamızdan temin edebilirsiniz. Hazır besiyerleri hakkında bilgi almak için lüften TIKLAYINIZ.

Analizleri uygularken Steril drigalski çubuğu, steril pipet, stomacher poşeti gibi plastik malzemelere ihtiyacınız olacaktır. Plastik Malzemeler hakkında bilgi almak için TIKLAYINIZ.

Laboratuvarda hijyeni sağlamak ve analizlerin uygun koşullarda gerçekleştirmek için Minkübatör, UV Lamba, HyPass, Hytech Slide gibi ürünlerimiz faydalı olacaktır. Ürünlerin ismine tıklayarak detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz. 

süt işleme aşamaları

merhaba sütün fabrikada islenmesi yag peynir ayran krema elde edilimi hakkında bigi verirmisiniz

Firma: ögrenci Ad / Soyad: arzutürkdayı 6.12.2015 13:28:47

Cevap:

Sütün fabrikada işlenmesi elde edilecek ürüne göre farklı üretim planları gerektirir. Yağ, peynir, ayran, krema ve daha pek çok ürünün üretim aşamalarını Haberler bölümümüzden takip edebilirsiniz. Tereyağ üretimi, Yoğurt üretimi, Ayran üretimi, Kaymak üretimi için başlıklara tıklayabilirsiniz. Peynir çeşitleri hakkında pek çok haber bulunduğu için ihtiyacınıza yönelik ürün için Haberler bölümüne göz atabilirsiniz.