SORU - CEVAP
Bu bölüm, sitemizi ziyaret eden kullanıcıların gıda hijyeni, gıda güvenliği ve gıda mikrobiyolojisi ile ilgili teknik sorularını yanıtlamak amacı ile hazırlanmıştır Teknik sorularınızı aşağıda bulunan ‘’SORU SOR’’ butonuna basarak karşınıza çıkan formu doldurarak bize ulaştırabilirsiniz. Sorularınız, konusunda uzman ekibimiz tarafından en kısa sürede yanıtlanacaktır.
Firma Adı (Gerekli)
 
Ad / Soyad (Gerekli)
 
E-Posta (Gerekli)
   
Telefon (Gerekli)
   
Aşağıdaki bilgiler sitede görüntülenir.


Takma İsim (Gerekli)
 
Soru Başlığı (Gerekli)
 
Soru  

vrbd agar

VRBD agarda toplam koliform bakteri sayısı belirlenebilir mi belirleniyorsa ne renk görülür??

Firma: Ad / Soyad: özge Açıkbaş 5.12.2015 16:40:12

Cevap:

VRBD Agar toplam Enterobacteriaceae grubu için kullanılan bir besiyeridir. Koliform grubu bakteriler Enterbacteriaceae içinde yer alan bir gruptur. Üreme, kırmızımsı zon ile çevrili kırmızı koloniler olarak görünür. Bu sebeple bu besiyerinde analiz yaparsanız toplam koliformu tespit etmek için ileri tanı testleri yapmanız gerekecektir. 
Toplam koliform için özellikle aradığınız bir besiyeri varsa VRB agar ya da Chromogenic ECC AGAR besiyerlerini kullanabilirsiniz. Üreme yine kırmızı koloniler halinde görünecektir.    Hazır besiyerleri hakkında bilgi için Hazır Besiyerleri ürün bölümümüzü inceleyebilirsiniz.  

Cevizli Sucuk Analiz Parametreleri Hk.

Merhabalar, Üzüm pekmezinden elde edilen cevizli sucuk ile ilgili mevzuat, analiz parametreleri gibi bilgilere ihtiyacım var. Yardımcı olabilir misiniz?

Firma: Ad / Soyad: Onur Atak 2.11.2015 13:20:18

Cevap:

Cevizli sucuk analizlerinde Türk Gıda Kodeksi Lokum Tebliği (Tebliğ No:2013/55) kullanılmaktadır. Tebliğe ulaşmak için lütfen tıklayınız.
Cevizli sucuk üretiminde dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar vardır. Kontaminasyondan kaçınmak için üretim alanınızın giriş ve çıkışlarında HyPass (Antimikrobiyal Dezenfektanlı Paspas) kullanabilirsiniz.
HyPass hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.    Üretim alanı içinde Hysafe Air cihazını kullanmak havadaki mikroorganizmaları etkisiz hale getirecektir.  Hysafe Air hakkında bilgi almak için tıklayınız.    Yüzeylerde bulunan biyolojik artıklar bakterilerin üremesine zemin oluştururlar. Hytest Pro ile kısa sürede protein tespiti yapabilirsiniz.  Hytest Pro hakkında bilgi almak için tıklayınız.     Cevizli sucuğun raf ömrünü uzatmak için tamamen bitkisel özütlerinden elde edilen doğal bir ürün olan DiaNatura Safe kullanabilirsiniz. DiaNatura Safe hakkında bilgi almak için tıklayınız.  

sapma limiti

Aynı koşullar altında üretilen ve aynı belirleyici özelliklere sahip numunelerin iki farklı laboratuarda yapılan toplam canlı analiz sonuçları arasında sapma değeri kaç olmalıdır?

Firma: Ad / Soyad: CANAN TANRIKULU 23.10.2015 09:07:29

Cevap:

Aynı koşullarda üretilen numunelerin aynı belirleyici özellikleri olsa bile birden fazla kıyaslama kriteri bulunması gerekmektedir. Mikrobiyolojik analiz sonuçlarında % 95 güven aralığı aranır. Bu şu anlama gelmektedir; Bir analizin sonucu 100 çıkıyorsa eğer, aynı analiz tekrarında 95 ve üstü çıkmalıdır. Aksi takdirde sonuçlar sağlıklı kabul edilmez.  Aynı koşullarda üretilip aynı belirleyici özellikler için ikiden fazla laboratuarda analiz yapılması daha sağlıklı olacaktır, 3, 5 veya 7 farklı laboratuar gibi. 
Bu konuya özgü herhangi bir standart olmayıp güven aralığı baz alınmaktadır.

lipolitik mikroorganizmalar

lipolitik mikroorganizma aranması için tek kullanılan hazır besiyerleri var mıdır ?

Firma: Ad / Soyad: sümeyye kul 9.10.2015 11:00:47

Cevap:

  Lipolitik mikroorganizmaların analizinde Tributyrin Agar (TA), yumurta sarısı içermeyen Baird Parker Agar (BPA), Nutrient Agar gibi besiyerleri kullanılabilir. Lipolitik mikroorganizmalar hakkında detaylı bilgiye "Lipolitik Mikroorganizmalar" makalesinden ulaşabilirsiniz. Makaleyi okumak için lütfen TIKLAYINIZ.  

nar ekşisi bilgi edinme

iyi günler, nar ekşisi sosu imalatı yapmak istiyorum. şu an deneme ürünler çıkartıyorum ama istediğim kaliteyi tutturamadım. bana bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

Firma: Ad / Soyad: ERDEM İPEK 5.9.2015 11:51:49

Cevap:

  Nar ekşisi ve Nar Ekşili sos üretimi ile ilgili detaylı bilgiyi makalemizde inceledik. "Nar Ekşisi ve Nar Ekşili Sos" adlı makaleyi okumak için lütfen TIKLAYINIZ.

HİDROJEN PEROKSİT ANALİZİ

Sütte hidrojen peroksit analizi nasıl yapılır?

Firma: Ad / Soyad: SENDAL KIZILTEPE 4.9.2015 13:24:10

Cevap:

Süte hile amaçlı olarak katılan hidrojen peroksit, klorin ve diğer okside edici maddelerin var-yok tayinleri yapılır. Numunenin potasyum iyodat ve nişasta çözeltisi ile karıştırılıp üzerine HCl koyarak dinlenmeye bırakıp oluşan renk değişimini gözlenmesidir. Süt endüstrisinde kullanılan hidrojen peroksit konsantrasyonları süt bileşenlerine çok az etki eder. Düşük konsantrasyonda hidrojen peroksit amino asit bileşimine etkili değildir. Hidrojen peroksit konsantrasyonunun % 0.1’in üzerine çıkması durumunda aminoasitlerin bazılarında değişiklikler meydana gelir. Proteinlerin biyolojik değerinin azalması söz konusu olur.   Sütte hidrojen peroksit analizi hakkında daha detaylı bilgiyi “Sütte Kimyasal Analizler -2” yazımızdan okuyabilirsiniz. 

kükürtleme

Merhaba, kayısıda kükürt analizi yaparken en çok nelere dikkat etmeliyiz? 

Firma: Ad / Soyad: yusuf sevin 31.8.2015 14:39:42

Cevap:

Kuru kayısıda kükürtleme sırasında en çok dikkat edilmesi gereken unsur kullanılan kükürt miktarı ve nem oranıdır. Her kayısı çeşidi için kükürtleme süre ve miktarının belirlenmelidir. Kuru kayısıyı çuvalda depolamak yerine kasalarda depolanmalıdır. Kuru kayısıda kükürtleme hakkında daha fazla bilgi almak için bu makalemizi okuyabilirsiniz.

helva uretimi

Helvada yağ salma neden olur nasıl önlenebilir kullanılan emülgatör değiştirilmeli mi?

Firma: Ad / Soyad: halil çağlayan 27.8.2015 22:40:20

Cevap:

Helvada yağ salma sebeplerinden biri kullanılan tahinin özellikleri olabilir. Homojen olmayan tahin kullanmak helvada bazı kısımların daha yağlı olmasına sebep olur. Saklama koşullarına dikkat edilmelidir. Uygun sıcaklıkta helvanın üzerine ağırlık gelmeyecek şekilde depolama yapılmalıdır. Helva üretiminde kullanılan emülgatör Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği'ne uygun olmalıdır.  E 491 sorbiton monostearat 5 g∕kg, E 471 mono ve digliserid QS maksimum düzeyin belirlenmediği, teknolojinin gerektirdiği miktardan fazla olmamalıdır.

ay

toplam canlı sayımı ve toplam aerobik mezofilik bakteri(aerobik koloni sayısı ) sayımı arasındaki fark nedir ?

Firma: Ad / Soyad: re 12.8.2015 15:21:04

Cevap:

Toplam canlı sayımı tüm psikrofil, mezofil ve termofil grup bakterileri kapsarken, toplam aerobik mezofilik bakteri analizi sadece genel amaçlı bir besiyerinde 30C'de 48 saat inkübasyon sonrası oluşan bakterileri kapsar. Analiz sıcaklığı kurumlara göre değişebilir, ancak bunun raporlarda belirtilmesi gerekir. Mevzuatta her iki analiz de aynı anlama gelmekte olup, toplam aerobik mezofilik bakteri analizi olarak geçmektedir. Bu analiz için Plate Count Agar, Nutrient Agar, Tryptic Soy Agar hazır besiyerlerimizden faydalanabilirsiniz. Hazır besiyerleri hakkında bilgi almak için tıklayınız.

tereyağında tağşiş

Tereyağında rm sayısı sonuçları nasıl yorumlanır bu sayıyla ilgili bir standart var mı? sonuç "vardır yoktur" mu yoksa reel bir sonuç mu çıkar çıkan sonuç neye göre değerlendirilir? Teşekkürler

Firma: Ad / Soyad: Aykut Yüksel 7.8.2015 08:47:10

Cevap:

 Tereyağı ile ilgili fiziksel analizlerde TS 1331 Standardı kullanılmaktadır. Reichert Meissl sayısını hesaplama ve yorumlama ile ilgili bilgileri "Tereyağında Reichert Meissl Sayısını Hesaplama" isimli makalemizden görebilirsiniz. Makaleye ulaşmak için lütfen tıklayınız.