SORU - CEVAP
Bu bölüm, sitemizi ziyaret eden kullanıcıların gıda hijyeni, gıda güvenliği ve gıda mikrobiyolojisi ile ilgili teknik sorularını yanıtlamak amacı ile hazırlanmıştır Teknik sorularınızı aşağıda bulunan ‘’SORU SOR’’ butonuna basarak karşınıza çıkan formu doldurarak bize ulaştırabilirsiniz. Sorularınız, konusunda uzman ekibimiz tarafından en kısa sürede yanıtlanacaktır.
Firma Adı (Gerekli)
 
Ad / Soyad (Gerekli)
 
E-Posta (Gerekli)
   
Telefon (Gerekli)
   
Aşağıdaki bilgiler sitede görüntülenir.


Takma İsim (Gerekli)
 
Soru Başlığı (Gerekli)
 
Soru  

Toplam mezofilik bakteri sayım metodu

İyi günler. Toplam mezofilik bakteride hangi mikroorganizmalara bakılıyor? Sayım metodları neler ve hangileri en ideal ve hazır besi yerlerinden hangi agarlar kullanılıyor?

Firma: Ad / Soyad: Hacı Hüseyin Demirel 13.7.2015 09:35:22

Cevap:

Toplam Mezofilik Bakteri yeni tebliğde Aerobik koloni sayısı olarak geçmektedir. Aerobik koloni sayısı dendiğinde belirtilmek istenen mikroorganizmaların psikrofilik, mezofilik, termofilik aerobik mikroorganizma olduğu bilinmemektedir. İnkübasyon sıcaklıkları ve süreleri farklı olan bu grupların ayrı ayrı analiz edilmeleri gerekir. Analizlerden elde edilen sonuçların toplamı aerobik koloni sayısı olarak elde edilir.  Genel amaçlı bir katı besiyerinde 28-30 C ve 48 saat inkübasyon ile aerobik koşullarda gelişen koloniler sayılarak toplam aerob mezofil bakteri sayısı belirlenir. İnkübasyon sıcaklığının sıklıkla 35-37 C olarak kullanılabilir.    Koloni sayım yöntemlerinden en sık kullanılanlar dökme plak ve yayma plak yöntemleridir. Toplam mezofilik bakteri analizlerinde gıdalarda Plate Count Agar (PCA), diğer materyallerde Nutrient Agar ve Tryptic Soy Agar (TSA) sıklıkla kullanılmaktadır.     Görülmesi muhtemel patojen mikroorganizmalar ise şöyle örneklendirilebilir: Listeria monocytogenes, Psudomonas maltophilia, Thiobacillus novellus, Staphylococcus aureus, Streptococcus pyrogenes, Streptococcus pneumoniae, Escherichia coli, and Clostridium kluyveri.   

kjeldahl yöntemi ile protein tayini

% 8 nem içeriğine sahip barbunya fasulyesi örnek ağırlığı 1,025 titrasyonda kullanılan HCl nin normalitesi 0,1142 kör için harcanan HCL asit 22.5 ml dir. Barbunya fasulyesi proteinin N içeriği % 17.5 ide bu ürünün ham protein içeriğini hem yaş hem de kuru madde bazında hesaplarını.. Bu soruya yardımcı olabilir misiniz ben sonucu - buluyorum yani hatalı çıkıyor

Firma: Ad / Soyad: gıda 30.5.2015 13:55:59

Cevap:

Merhaba sorunuzla ilgili şu yayınlar size yardımcı olacaktır; "Gıdalarda Ham Protein Tayini",  "Gıdalarda Kimyasal Analizler - 1" . İlgili kısımların görsellerini cevabın dosya kısmına eklemiş bulunmaktayım. 

Kısaca şöyle izah edeyim;    Verdiğiniz değerleri kullanarak önce "%Toplam Kuru madde Miktarı (g/100g) = 100 - % Nem Miktarı" formülü ile fasülyenin hem kuru ağırlığını hem de yaş ağırlığını vermiş olduğunuz 1,025 değeri üzerinden hesapladım. (Ancak verdiğiniz değer de cins belirtilmemiş olduğu için gram cinsinden varsaydım.)   Daha sonra "%Ham Protein Formülü; %Azot = [(V1-V0)xNx0,014]/m x 100    (gr/100 gr)" formülünü hem bulduğum kuru ağırlık hem de yaş ağırlık için ayrı ayrı hesapladım. Elde ettiğim azot değerlerini bir sonraki formül olan "%Protein = % Azot x F" formülünde kullanarak kuru ve yaş barbunya fasülyesinde % ham protein değerlerini elde ettim.   Problemdeki verileri ve değerleri kontrol ederek çözüme ulaşabilirsiniz.  

MAYA KÜF ANALİZİ

Maya ve küf analizi yaptırdım beşamel sosda.Lakin min 100 max 1000 aralığındayken sonuç 600 çıktı bunu nasıl yorumlamalıyım?

Firma: SAHİNN OTEL Ad / Soyad: kerime çolak 19.5.2015 09:44:51

Cevap:

Türk Gıda Kodeksi'nde soslar için Küf-maya ve Salmonella analizleri yapılması gerektiği belirtilmiştir. Maya-küf analizi sonrası sınır değerleri min ya da max şekilde yorumlamak doğru bir yaklaşım olmaz. Burada n, numune alma sayısını gösterir, c ise küf-maya değerleri m ile M arasında bulunabilecek numune sayısını gösterir. Yani üründen kontrol amaçlı 5 adet numune almanız gerekiyor ve bu numunelerden  2 tanesi 100 ila 1000 arası maya-küf içerebilir. Diğer üç tanesi ise 100 adedin altında maya-küf içermelidir.  

salça teknolojisi

ev tipi salça ve fabrika tipi salçanın farkı nedir?

Firma: istanbul aydın üniversitesi Ad / Soyad: Asena Zile 20.4.2015 16:21:09

Cevap:

Ev yapımı salçanın üretimi sırasında fabrika tipinin yapımına oranla daha düşük sıcaklıklarda ısısal işlem uygulanır, suyu vakum altında uzaklaştırılır. Ev tipi olmayan salçalar 80oC ve üstüne kadar ısıtılır. Salçada serum ayrılması sorunu ısıtma sıcaklığı arttıkça kolaylaşır ancak sıcaklığın artması rengi de olumsuz yönde etkilenmesine yol açabilir. 

meyve sebzede pestisid analizi

meyve sebzede pesticid kalıntısı için yapılan analizler hakkında bilgi rica ediyorum.Bu konuda tedarikçiler için yasal analiz zorunluluğu var mıdır? teşekkür ederim.

Firma: defne grup çevre ltd şti Ad / Soyad: REYHAN ÜNALDI 23.3.2015 22:31:38

Cevap:

Firmamızın faaliyet alanı mikrobiyoloji olduğu için, pestisit analizi konusunda yetkili bir firma ile konuşmanız daha sağlıklı olacaktır. Ancak ulaşabildiğim bilgiler çerçevesinde sorunuzu cevaplamaya çalışacağım. Aşağıda linkini de bulabileceğiniz 'Türk Gıda Kodeksi Gıda Maddelerinde Bulunmasına İzin Verilen Pestisitlerin Maksimum Kalıntı Limitleri Tebliği 'nde pestisit kalıntıları için limitler belirlenmiştir. Yine bu yönetmelikteki değişikliklere dair yönetmeliği de aşağıda bulabilirsiniz. Burada belirtilen limitlerden üreticinin ve satıcının sorumlu olduğuna dair bir madde var. Ancak tedarikçi tarafından analizin yapılası gerektiğine dair bir ifadeye rastlamadım. Tekrar hatırlatmak isterim, bu konu ile ilgilenen biri size daha kesin bilgiler verebilir. Aynı zamanda pestisit analizi yapan akredite laboratuvarlar olduğunu ve bu laboratuvarların GC/ MS, LC/MS gibi cihazlar kullanarak bu analizleri yaptığını da ayrıca eklemek isterim. Yine yönetmelikte bu analizler hakkında ayrıntılı bir bilgi bulunmamakla birlikte uluslar arası standartlarca kabul edilen yöntemler ile analiz yapıldığına dair ibareler bulunmaktadır. 

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2009/12/20091231M6-1.htm http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2013/01/20130103-8.htm

ph ve sh

sütteki ph ve sh arasındaki fark ne

Firma: okü ünv Ad / Soyad: meryem salman 15.3.2015 20:34:08

Cevap:

Sütün asitliği, ortamdaki serbest hidrojen iyonlarının miktarı ile belirlenirse, bu asitlik değeri pH ile ifade edilir. Bu değer pH metre aleti kullanılarak  ölçülür.  Sütün asitliği laktik asit cinsinden belirlenirse, bu değer SH olarak ifade edilir ve bu değer titrasyon yöntemi ile ölçülür.

tavuk ciftliklerinde olusan mikroplar

Merhabalar.etlik tavuk ureticisiyim UV isiklarinin kullanimi yararli olabililir mi ve hayvanlar için bi zararı söz konusumu 1ooomtre kare için kaç tane kullanılabilir .iyi calismalar

Firma: binikli tavuk uretim cifligi Ad / Soyad: harun binikli 2.2.2015 20:13:35

Cevap:

Laboratuvarlarda ve üretim alanlarında UV lambaların kullanımı esnasında alanda kimsenin bulunmaması gerekir, çünkü UV lambaların canlılar üzerinde oldukça zararlı etkileri vardır. Bu açıdan, bu şekilde UV lamba kullanımı mümkün olmayacaktır. Bu açıdan size UV lamba yerine Hysafe Air isimli cihazımızı kullanmanızı öneririm. Bu şekilde hem havanın UV ışınları ile sterilizasyonunu sağlayabilirsiniz hem de cihazın yapısı gereği UV ışınları dışarı çıkmadığı için cihazı sürekli çalıştırabilirsiniz. Hysafe Air Tanıtım Sayfası Linki: http://www.diatek.com.tr/Urunler/Gida-HijyeniGuvenligi-Urunleri/Hysafe-Air_48.htm

challange testi

MERHABALAR... Kozmetik firmasında biyolog olarak işe başlayacağım benden koruyucu etkinlik testi (CHALLANGE TESTİ) yapmamı istiyorlar bu konu hakkında detaylı türkçe kaynak bulamıyorum , yabancı bir kaynakta şöyle bir bilgi buldum; USP'YE göre farmasötik ürünler için koruyucu etkinlik testinin yapılısı anlatılıyordu, analizi yaptıktan sonra son olarak degerlendirme kısmında USP ye göre urunler 4 sınıfa ayrılır ve her sınıfa göre ayrı degerlendirme kriterleri vardır diyor benim sorum şu olacak kozmetik ürünler( krem, şampuan,tonik ) hangi sınıfa giriyor? (buarada usp kozmetik ürünleri farmasötik kabul ediyor diyor )

Firma: LKL GRUP Ad / Soyad: DUYGU DEMİRCİ 30.1.2015 23:58:54

Cevap:

Kozmetik ürünlerde challenge testin yapılışı USP gibi birçok farklı kaynakta farklı yöntemler ile anlatılmaktadır. Burada önemli olan noktada hangi kaynaktaki yöntemi uygulayacağınız, dolayısıyla o kaynaktaki sınıflandırmayı kabul etmeniz gereklidir. Challenge Test, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz kurumu tarafından hazırlanan Kozmetik Ürünlerde Güvenlik Değerlendirmesine İlişkin Kılavuzda tanımlanmış ve kullanılacak suşların ait olduğu mikroorganizmalar, Pseudomonas aeruginsa, Staphylococcus aureus, Candida albicans şeklinde belirlenmiştir. 

su ürünleri taze ürün ihrac eden firmanın yapması gereken analizler

Merhabalar! Yeni başladığım su ürünleri ihraç firmasında yapmam gereken analizler nelerdir ? taze ürün olarak avcılık ve yetiştiricilik yolu ile elde edilmiş yaklaşık 30 çeşit balık balıkçılık deposuna geliyor karides ve sübye işlenerek diğer ürünler ise işlenmeden ihraç ediliyor swap analizi ve el probları ile yapmam gereken analizler nelerdir ve nasıl temin edebilirim??

Firma: Polat Balıkçılık Ad / Soyad: Berna Dölek 10.1.2015 23:22:12

Cevap:

Swap analizi ile yüzey, alet, ekipman ve personellerde hijyen tespiti yapabilirsiniz. Bunun için kullanabileceğiniz Hytech Slide isimli ürünümüzle ilgili bilgileri aşağıdaki linkte ayrıntılı bilgi şekilde bulmanız mümkündür.  Hytech Slide Tanıtım Videosu : http://www.diatek.com.tr/Urunler/Mikrobiyolojik-Analiz-Urunleri/Hytech-Slide--Hijyen-Kontrol-Kiti_29.htm   Ancak son ürünlerinizde yapılacak analizleri petride besiyerleri ile yapmanızı öneririm. Bu şekilde çok daha sağlıklı sonuçlar alabilirsiniz. Türk Gıda Kodeksi Mikrobiyolojik Kriterler Tebliği'ne göre ürettimini yaptığınız ürüne göre farklılık gösterecek şekilde Salmonella, Listeria ve E. coli bakterilerinin analizini yapmanız gerekmektedir. Besiyerleri ile gıdaların mikrobiyolojik analizleri ile ilgili bilgileri aşağıdaki linkten bulabilirsiniz.    Gıdaların Mikrobiyolojik Analizi Bilgilendirme Videosu: http://www.diatek.com.tr/VideoDetay/Gidalarin-Mikrobiyolojik-Analizi_2192_1_1.htm     

Antep fıstığı ve Çam fıstığında Ecoli/Koliform /Küf ve maya

Merhaba, Çalıştığım şirkette Antep fıstığı ve Çam fıstığı üretimi yapılmaktadır. Ürünlerde yaptığımız analiz sonuçlarına göre ecoli/koliform ve küf ve maya çıkmaktadır.İnternet ten araştırsam da özellikle küf ve mayanın niçin oluştuğunu bulamadım.Ziraat mühendisi olduğu için gıda mikrobiyolojisi hakkında çok fazla bilgi sahibi değilim.Bana önerebileceğiniz makale, yazı veya paylaşabileceğiniz bir dosya varsa sevinirim.Sizin sitenizi de inceledim ancak soruma yanıt bulamadım.Yardımcı olursanız sevinirim....

Firma: KAHRAMAN TARIM ÜRÜNLERİ Ad / Soyad: DİLEK KAYA 23.12.2014 14:57:15

Cevap:

Son üründe yaptığınız analizlerde çıkan mikroorganizmalar ürüne birçok yol ile bulaşmış olabilir. Personel, alet-ekipman, ham madde, işletmede kullanılan su ve hava bu yolların başlıcalarıdır. Kaynağı tespit etmek adına kullandığınız suya analiz yapabilir, personel, alet ve ekipmanlarda hijyen tespiti yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra bu bulaşmayı önlemek için de ürün portföyümüzde bulabileceğiniz bazı ürünleri kullanabilirsiniz. Hysafe Air, hava sterilizasyon cihazıyla hava kaynaklı meydana gelebilecek bulaşmaların önüne geçebilirsiniz. Yüzeylerin, alet ekipmanın ve personelin hijyen kontrolünü Hytech Slide ürünümüzle yapabilirsiniz. Dezenfektanlı Paspas kullanarak ayak yoluyla taşınabilecek mikroorganizmaları elimine edebilirsiniz. Bunlar ve bunlar gibi birçok ürün hakkında sitemizden daha ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca şunu da belirtmek isterim, Türk Gıda Kodeksi Mikrobiyolojik Kriterler Tebliği'nin güncel halinde kuruyemiş için son ürünler için belirtilmiş bir mikrobiyolojik limit yoktur. Ancak bundan önceki halinde, küf ve toplam bakteri için limit belirtilmiş. Eğer analizler sonucunda küf sayısı bu limitin altında çıkıyorsa, bu durum sorun yaratmayacaktır. Son olarak hiçbir üründe hiçbir zaman E.coli bulunmaması gerektiğini eklemek isterim.