SORU - CEVAP
Bu bölüm, sitemizi ziyaret eden kullanıcıların gıda hijyeni, gıda güvenliği ve gıda mikrobiyolojisi ile ilgili teknik sorularını yanıtlamak amacı ile hazırlanmıştır Teknik sorularınızı aşağıda bulunan ‘’SORU SOR’’ butonuna basarak karşınıza çıkan formu doldurarak bize ulaştırabilirsiniz. Sorularınız, konusunda uzman ekibimiz tarafından en kısa sürede yanıtlanacaktır.
SORU SOR ▼
Firma Adı (Gerekli)
 
Ad / Soyad (Gerekli)
 
E-Posta (Gerekli)
   
Telefon (Gerekli)
   
Aşağıdaki bilgiler sitede görüntülenir.


Takma İsim (Gerekli)
 
Soru Başlığı (Gerekli)
 
Soru  

Membran filtasyon Yöntemi

Merhaba Şurupların bitmiş ürün analizinde toplam bakteri sayımı ve küf ve maya sayımı için kullanacağım membran filtrasyon yönteminde numune geçirdikten sonra membranın yıkanaması gerekmekte.Membran yıkama sıvısı olarak hangi çözeltiyi kullanmalıyım?

Firma: Firma AdıAd / Soyad:Soruyu Soran Ünvanı: Soru Sorucu20.10.2010 10:59:44

Cevap:

Membran filtrasyon sistemi suda tam olarak eriyebilen şeker ve tuz gibi gıdaların analizlerinde kolaylıkla kullanılmaktadır. Kullanacağınız şurup örneklerinde Materyalin filtrasyonundan sonra filtrenin steril destile su ile yıkanması, bazı hallerde çok fazla miktarda suyun kullanılmasını gerektirebilir. Şöyle ki, incelenecek örneğin, suda çözünen ancak mikroorganizma gelişmesini olumlu veya olumsuz yönde etkileyecek unsurlar içermesi halinde, bu unsurların filtrasyon sırasında destile su ile yıkanarak uzaklaştırılması gerekebilir. Eğer incelenecek örnek içinde bakteri gelişmesini olumsuz yönde etkileyebilecek sodyum benzoat gibi bir antibakteriyel madde varsa, bu yöntemle sodyum benzoatın büyük oranda filtre yüzeyinden uzaklaştırılması ve dolayısıyla filtre yüzeyinde kalan bakterilerin gelişmesinin engellenmesi önlenebilir. (Kaynak: "Membran Filtrasyon Yöntemi" V. Gürgün, A.K. Hakman)

Membran Filtrasyon Sistemi'nde kullanacağınız malzemeler için Ürünler sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Membran Filtrasyon Sistemi hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Hypet Aqua  hazır besiyerleri hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Hypore membran filtre kağıtları hakkında bilgi almak için tıklayınız. 

Cevaplayan : DiaTek