SORU - CEVAP
Bu bölüm, sitemizi ziyaret eden kullanıcıların gıda hijyeni, gıda güvenliği ve gıda mikrobiyolojisi ile ilgili teknik sorularını yanıtlamak amacı ile hazırlanmıştır Teknik sorularınızı aşağıda bulunan ‘’SORU SOR’’ butonuna basarak karşınıza çıkan formu doldurarak bize ulaştırabilirsiniz. Sorularınız, konusunda uzman ekibimiz tarafından en kısa sürede yanıtlanacaktır.
SORU SOR ▼
Firma Adı (Gerekli)
 
Ad / Soyad (Gerekli)
 
E-Posta (Gerekli)
   
Telefon (Gerekli)
   
Aşağıdaki bilgiler sitede görüntülenir.


Takma İsim (Gerekli)
 
Soru Başlığı (Gerekli)
 
Soru  

raf ömrü hesaplama

Merhaba, Yeni bir gıda ürünü çıkartıyoruz. raf ömrünü hesaplamak için ne yapabiliriz ? laboratuvara analize göndersek hesaplaması hemen yapılır mı yoksa çok mu bekletilir ? şimdiden teşekkür ederim

Firma: Firma AdıAd / Soyad:Soruyu Soran Ünvanı: Soru Sorucu20.10.2010 10:59:44

Cevap:

Raf ömrü analiz süreleri ürüne, ürünün ambalajına göre değişkenlik gösterir. Gıda analiz laboratuvarları hesaplamanızda size yardımcı olacaklardır. Kısaca şöyle bilgi verelim; Hızlandırılmış raf ömrü analizlerinde üründe çalışacağınız sıcaklık oldukça önemlidir. Ortam sıcaklığından daha yüksek sıcaklıklarda ürün bozulıyorsa hızlandırılmış analiz ürün için uygun olmayacaktır. Ürünün dayanabildiği maksimum sıcaklığa ulaştığında hesaplama yapılır. Hesaplanan süre kadar beklenir. Süre sonunda gerekli mikrobiyolojik ve kimyasal analizler yapılarak üründe bir bozulma olup olmadığı tespit edilir.

Gıdalarda Raf Ömrü Hesaplama isimli yazımızı buradan okuyabilir, bilgi alabilirsiniz.

Gıdaların Gıdalarda bozulmaya sebep olan etkenlerden kimyasal koruyucular yerine firmamız tarafından satışa sunulan bitkisel koruyucu DiaNatura Base'i kullanabilirsiniz.  

DiaTek tarafından İspanya'daki Domca firmasına ürettirilen ve bitki özütlerinden elde edilen DiaNatura Base'in antioksidan özelliğinden dolayı uygulanan meyve ve sebzelerde kararma ve çürüme ciddi oranda azalmakta, et ve süt ürünlerindeki antimikrobiyal etkilerinden dolayı ise bozulma süresi gıda üreticilerini tatmin eder düzeyde düşmektedir.

DiaNatura Base hakkında bilgi için tıklayınız. 

Cevaplayan : DiaTek