SORU - CEVAP
Bu bölüm, sitemizi ziyaret eden kullanıcıların gıda hijyeni, gıda güvenliği ve gıda mikrobiyolojisi ile ilgili teknik sorularını yanıtlamak amacı ile hazırlanmıştır Teknik sorularınızı aşağıda bulunan ‘’SORU SOR’’ butonuna basarak karşınıza çıkan formu doldurarak bize ulaştırabilirsiniz. Sorularınız, konusunda uzman ekibimiz tarafından en kısa sürede yanıtlanacaktır.
SORU SOR ▼
Firma Adı (Gerekli)
 
Ad / Soyad (Gerekli)
 
E-Posta (Gerekli)
   
Telefon (Gerekli)
   
Aşağıdaki bilgiler sitede görüntülenir.


Takma İsim (Gerekli)
 
Soru Başlığı (Gerekli)
 
Soru  

vakumlu ambalajda meze üretimi


merhaba, zeytinyağlı ve soğuk mezelerde mikrobiyolojik olarak hangi analizler yapılır ve yapılış yöntemini anlatmanız mümkün müdür ? ve bu analizler için labaratuar kurulumunda gerekli araç gereçler nelerdir? ayrıca vakumlu ambalajlamada kullanılacak koruyucu gazların (Azot,oksijen ve karbondioksit)ne oranda ve hangi gaz olduklarını nereden bulabilirim ?yardımcı olursanız çok sevinirim. iyi çalışmalar...

Firma: Firma AdıAd / Soyad:Soruyu Soran Ünvanı: Soru Sorucu20.10.2010 10:59:44

Cevap:

Mikrobiyolojik Kriterler Tebliği’ne göre soğuk mezelerde yapılması gereken analizler E.coli, Stafilokokal enterotoksinler, Salmonella ve L. monocytogenes'dir.
Tüm bu analizler için DiaTek Hazır Besiyeri çeşitlerimizi güvenle kullanabilirsiniz.
 
 

Analizlerinizi gerçekleştirirken laboratuarınızda bulunması gereken cihazlar ve sarf malzemeleri ise çeşitlidir. Ürün isimlerine tıklayarak ürünler hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. 
Minkübatör, HyPass (Antimikrobiyal Dezenfektanlı Hijyenik Paspas), UV Lamba gibi cihazlar, pipet, drigalski, stomacher poşeti gibi sarf malzemeleri  ürün portföyümüzde bulunmaktadır. 
 
 

Ambalajlama olarak bahsettiğiniz gaz karışımını içeren teknik, MAP Ambalajlama olarak bilinen, Modifiye Atmosfer Paketleme sistemidir. MAP paketleri vakumlamanın ardından içeriye koruyucu gaz doldurularak imal edilir. Paketin içinde kalan koruyucu gaz, ürünün kendine özgü ihtiyaçlarına göre değişir.
 
 
Sıklıkla kullanılan gaz bileşimleri aşağıdadır:
 
Oksijen (O2); yoğun kıvamdadır, istek uyandıran gıda rengi kazandırır.
Nitrojen (N2); Dengeleyici olarak paketin hacmini ayarlamada kullanılır (İşleme sırasındaki koruma veya taşıma paketi gibi)
Karbondioksit (CO2); suyla beraber karbonik asit oluşturmak üzere tepkimeye girer ve pH derecesini düşürmeye yardım eder. Bu atmosfer, mikroorganizmaların gelişmesini engeller.
 
 
 
Mikrobiyolojik analizlerin yapılış yöntemlerini ekteki dosyadan inceleyebilir ve videolar sayfamızdan izleyebilirsiniz.  

Cevaplayan : DiaTek