Kışın Tavuk Bakımı

1689 kez okundu

9 ay önce eklendi

Ana Sayfa » Makale-Yöntem » Diğer Ürünler» Kışın Tavuk Bakımı

Kış aylarında tavukların bakımıyla ilgili üzerinde durulması gereken üç temel nokta;

Kümeslerin bakımı.
Tavukların beslenmesi.
Kümeslerin havalandırma periyotları.


olarak sıralanabilir. Şüphesiz her bir temel noktanın kışın tavuk bakımı kapsamında ayrı bir önemi vardır ve her biri dikkate alınarak kapsamlı bir bakım çalışması yapılması gerekir.
 
 

Kümeslerin bakımında hedef; yemlikler, suluklar ve kümes zemininin düzenli aralıklarla temizlenmesidir. Burada tavukların hayli hızlı dışkılayabildikleri ve tüy değişim dönemlerinde kümesi kirletebildiklerini göz önünde bulundurmak gerekir. Dolayısıyla yumurta sayısındaki azalmanın ve hastalıkların önüne geçilebilmesi adına kümeslerin en azından haftada bir kez temizlenmesi yerinde bir karar olacaktır.

“Kümes zeminini beton yapmak ve bu zeminin üzerine tavuk dışkısını ve pisliği tutma özelliğine sahip olan talaş ya da saman dökmek, temizlik işini hayli kolaylaştırır.”


Tavukların beslenmesi kapsamında aslına bakılacak olursa yaz aylarına kıyasla büyük değişimler yapmamak gerekir. Elbette burada tavukların hangi amaçla beslendiği de belirleyici rol oynar. Örneğin; etlik beslenen tavuklara mısır ve ıslatılmış bayat ekmek vermek kilo yapmalarını ve yağlanmalarını sağlayacakken, yumurta tavuklarının kışın düşüş gösteren yumurta verimlerine olumsuz yönde bir katkı sağlayacaktır. Yem değişimiyle ilgili unutulmaması gereken; ani yem değişimlerinin tavukların yapısını etkilediği ve değişimden önce kullanılan yem ile sonra kullanılacak yemin bir süre aynı anda verildikten sonra değişim işleminin gerçekleşmesi gerektiğidir.
 
 

“Kışın tavuk bakımı ile ilgili beslenme noktasında son olarak; kışın özellikle kıvırcık ve marul benzeri yeşilliklere kümeslerde sık sık verilmesinin yumurta verimi ve hastalıklara karşı direnç noktasında fayda sağlayacağı unutulmamalıdır.”


Kümeslerin havalandırma periyotları şüphesiz haftanın belirli günlerinde kümes dışarısına çıkarılmayan hayvanlar için kritik bir rol oynar. Özellikle tüyde olan ve bu nedenle kümeslerin havasız bir ortam halini almasında rol oynayan tavukların etkilerinin azaltılması adına günlük belirli periyotlarla kümeslerin havalandırılması gerekir. Elbette kümes noktasında suluk ve yemliklerin temizliği ile birlikte kümesin genel temizliği de ihmal edilmelidir.
 
“Bu aşamada tavsiye niteliğinde olabilecek bir bilgi; özellikle paçalı tavukların ayaklarının kesinlikle suya bulaşmasının önüne geçilmesi gerektiğidir. Hayvanın hastalanmasına etki etmesinin yanında özellikle krem,gri ve beyaz tüy rengine sahip tavukların hayli kötü bir görünüme bürünmesine yol açan bu faktör dikkate alınmalıdır.”
 
Tüm bunlar ve daha fazla sorunların çözümü için bitkisel ve doğal bir çözümümüz var sizler için. Türkiye'de artık tavuklar ;  verimi ve kalitesi Avrupa Standartlarında yüksek ve üst düzeyde olacak. İspanya DOMCA firmasının  geliştirdiği bitkisel ve doğal  Broyler Tavuklarda GARLICON ürününü incelemek için TIKLAYINIZ..

Etiketler tavuk bakımı nasıl yapılır, tavuk bakımında dikkat edilmesi gerekenler, tavuk bakımı nasıl olmalı, tavuk bakımı ve hastalıkları, tavuk bakımı ve aşıları, tavuk bakımı ve yumurta üretimi, tavuk bakımı püf noktaları, tavuk bakımı hakkında bilgi, tavuk bakımı zor mu, tavuk bakımı oyunu, tavuk bakımında kullanılan ilaçlar, tavuk bakımı youtube, tavuk bakımı oyunları, tavuk bakımı video, tavuk bakımı için, tavuk bakımı uzmantv, tavuk bakımı ekşi, tavuk bakımı yumurta, tavuk bakimi uzman tv, tavuk bakimi pdf, ataks tavuk bakımı, ataks tavuk bakımı nasıl yapılır, australorp tavuk bakımı, atak tavuk bakımı, araucanas tavuk bakımı, araucana tavuk bakımı, tavuk bakımı ve beslenmesi, brahma tavuk bakımı, bahçede tavuk bakımı, broiler tavuk bakımı, tavuk civciv bakımı, gurk tavuk civciv bakımı, brahma tavuk civcivleri bakimi, tavuk ve civciv bakımı, canlı tavuk bakımı, evde tavuk bakımı, etlik tavuk bakımı, fs19 tavuk bakımı, tavuk yavru bakımı görülür mü, gurk tavuk bakımı, gezen tavuk bakımı, gezer tavuk bakımı, tavukta yavru bakımı görülür mü, tavuk horoz bakımı, tavuk ve horoz bakımı, hasta tavuk bakımı, habeş tavuk bakımı, hint tavuk bakımı, hobi tavuk bakımı, tavuk bakım ilaçları, ispenç tavuk bakımı, tavuk kümesi bakımı, tavuk kış bakımı, kışın tavuk bakımı, kuluçka tavuk bakımı, köyde tavuk bakımı, lohman tavuk bakımı, ligorin tavuk bakımı, tavuk bakım maliyeti, tavuk bakım malzemeleri, tavuk yavru bakımı yapar mı, tavuk yavru bakımı var mıdır, tavuk bakımı nasıl olur, tavuk çiftliği bakımı nasıl yapılır, yumurta tavuk bakımı nasıl yapılır, organik tavuk bakımı, paçalı tavuk bakımı, serama tavuk bakımı, sussex tavuk bakımı, salma tavuk bakımı, sıcaklarda tavuk bakımı, sussex tavuk bakimi, tavuk tüy bakımı, tavuk tırnak bakımı, tinted tavuk bakımı, tavuğun yavru bakımı varmıdır, tavuk besleme ve bakımı, tavuk yavru bakımı, tavuk yavrusu bakımı, yarka tavuk bakımı, yumurtalık tavuk bakımı, yazın tavuk bakımı, yumurtlayan tavuk bakımı, , Kışın Tavuk Bakımı, tavuk kış bakımı, kışın gurk tavuk bakımı, kış aylarında tavuk bakımı, kışın tavuk bakımı,