Coronavirüs (Koronavirüs) nedir? Korona Virüsü nasıl bulaşır?

608 kez okundu

bir ay önce eklendi

Ana Sayfa » Makale-Yöntem » Diğer Ürünler» Coronavirüs (Koronavirüs) nedir? Korona Virüsü nasıl bulaşır?

Dünya üzerinde ilk kez 1960’lı yıllarda görülen '2019-nCoV' olarak adlandırılan virüs, koronavirüs ya da coronavirüsü adıyla biliniyor. Coronavirüs aralık ayında Çin’in Wuhan bölgesinde yeniden çıkmasıyla beraber internette en çok aranan konulardan birisi oldu. Çin’in Wuhan bölgesi Coronavirüs çıktığı yer olarak bilinmektedir.
 
 

Hafif, orta ve ağır olmak üzere farklı hallerde seyredebilen coronavirüs, daha önce 2002’de çıkan SARS ile 2012’de çıkan MERS virüsüyle aynı gruptandır. Soğuk algınlığına benzer bir tabloyla ortaya çıkan coronavirüsün (koronavirüs) 2020’de çok ağır tablolarda seyrettiği bilinmektedir. Coronavirüs salgını şu anda pek çok ülkenin ortak sorunlarından birisi olmuştur. Çoğu insanın hayatının bir anında karşılaştığı bu virüsün yeni çıkan hali oldukça ağır ve olumsuz sonuçlara neden olmaktadır. Coronavirüs, hayvanlardan insanlara sıçrama yapan virüslerdedir. Bu virüs insanlara geçtiği zaman mutasyona uğrar ve insanlar arasında yayılabilir.

Coronavirüs belirtileri nelerdir?

Coronavirüs belirti veren bir hastalıktır. “Corona virüs” ya da “Corona virüsü” olarak da geçen coronavirüsün belirtileri şöyle sıralanabilir: Kuru öksürük, ateş, halsizlik, boğaz ağrısı, burun akıntısı, vücut ağrıları, zatürre, solunum sıkıntısı, nefes darlığı, ishal, bulantı, kusma, iştahsızlık.

Coronavirüs’ten korunmak için bu uyarıları dikkate alın

1-Ellerinizi sık sık, 20 saniye süreyle su ve sabunla yıkayın.
2-Küçük çocuklara hijyen kurallarını sürekli hatırlatın, ellerini yıkamasını sağlayın.
3-Su ve sabun bulunamıyorsa, alkol bazlı bir el dezenfektanı kullanın.
4-Öksürürken veya hapşırırken, ağzınızı ve burnunuzu kağıt mendille kapatın, ardından mendili mutlaka çöpe atın.
5-Kirli ellerle ağzınıza, burnunuza ve gözlerinize dokunmayın.
6-Hastalarla aynı tabaktan yemek yemek, aynı bardağı paylaşmak veya yakın temastan kaçının.
7-Kapı kolları ve oyuncaklar gibi sık dokunulan yüzeyleri temizleyin ve dezenfekte edin.
8-Riskli bölgelere seyahat edilmesi gerekiyorsa hayvanlarla temas öncesi ve sonrası düzenli olarak ellerinizi yıkayın.
9-Hasta hayvanlarla temastan kaçının.
10-Çiğ ya da iyi pişmemiş hayvan ürünlerini tüketmeyin.
 
Kaynak: memorial.com.tr

Etiketler korona virüs, coronavirus, corona virüsü, korona virüsten kaç kişi öldü, coronavirus türkiye, koronavirüs haritası, corona virüsü nedir, coronavirus son dakika, koronavirüs son durum, corona virüsü belirtileri, corona virüsü son dakika, korona virüs türklere bulaşmıyor, korona virüs ekşi, corona virüsü çin, korona virüs pendik, korona virüs sıcakta yaşar mı, corona virüsü adana, corona virüsü ekşi, corona virüsü son durum, corona virüsü tedavisi, corona virüsü etkileri, corona virüs aksaray, corona virüs aşısı, corona virüs antalya, korona virüs belirtiler, corona virüs belirtileri nelerdir, corona virüs belirtisi, coronavirus chile, coronavirus in mexico, coronavirus en peru, corona virus en argentina, coronavirus hakkinda bilgi, coronavirus hasta, coronavirus hangi yolla bulaşır, coronavirus haritası, korona virüs hangi ülkelerde var, corona virüs kuluçka süresi, corona virüs kaç kişi öldü, corona virüs konya, corona virüs korunma yolları, corona virüs mimar sinan hastanesi, corona virüs meclis, coronavirus map, corona virüs maskesi, corona virüs nedir, corona virüs nerelerde, corona virüs nasıl bulaşır, corona virüs nasıl ortaya çıktı, corona virüs nerden bulaştı, corona virüs nedir tedavisi, corona virüs nerelere yayıldı, corona virüs nasıl korunur, corona virüs pdf, corona virüs panzehiri, korona virus priznaky, virus corona pada kucing, prevention coronavirus, coronavirus pregnancy, korona virus qaysi davlatlarda, corona virus quarantine, corona virus quantos mortos, coronavirus suudi arabistan, korona virüs türk geni, corona virüs tedavi, corona virüs twitter, corona virüs türkiyede, corona virüs tedavisi, koronavirüs trabzon, corona virüs türkiye'de var mı, corona virüs türkiyeye geldi mi, corona virüs tedavisi bulundu mu, corona virüs tedavisi varmı, corona virüs turkiyede varmi, , korona virüs, coronavirus, corona virüsü, korona virüsten kaç kişi öldü, coronavirus türkiye, koronavirüs haritası, corona virüsü nedir, coronavirus son dakika, koronavirüs son durum, corona virüsü belirtileri, corona virüsü son dakika, ko