SORU - CEVAP
Bu bölüm, sitemizi ziyaret eden kullanıcıların gıda hijyeni, gıda güvenliği ve gıda mikrobiyolojisi ile ilgili teknik sorularını yanıtlamak amacı ile hazırlanmıştır Teknik sorularınızı aşağıda bulunan ‘’SORU SOR’’ butonuna basarak karşınıza çıkan formu doldurarak bize ulaştırabilirsiniz. Sorularınız, konusunda uzman ekibimiz tarafından en kısa sürede yanıtlanacaktır.
Firma Adı (Gerekli)
 
Ad / Soyad (Gerekli)
 
E-Posta (Gerekli)
   
Telefon (Gerekli)
   
Aşağıdaki bilgiler sitede görüntülenir.


Takma İsim (Gerekli)
 
Soru Başlığı (Gerekli)
 
Soru  

Toz Antep Hile

merhaba. toz antep fıstığı alıyoruz. bu üründe hile olup olmadığını yani içeriğinde bezelye yada yer fıstığı olup olmadığını hangi yöntem yada analizlerle belirleyebiliriz.

Firma: Ad / Soyad: Mehmet Bilen 28.2.2017 18:16:52

Cevap:

Bir gıda ürünün içeriğini duyusal, kimyasal, moleküler testler ile kesinleştirmek mümkündür. Antep fıstığı örneği için duyusal testler yapılabileceği gibi en doğru sonucu moleküler testler sağlayacaktır. Bunun için gıda analiz laboratuvarları ile görüşebilirsiniz.

mirob

selam lutfen bana yardim edin soyler misiniz lutfen nasil bilmek olarki 100 yada 250 ml suda bakilacak analizlere

Firma: Ad / Soyad: yunis/camalov 27.1.2017 11:52:54

Cevap:

Resmi Gazete'de yayınlanan yönetmeliğe göre İçme ve Kullanma Sularında yapılacak olan analizler ve parametreleri belirtilmiştir. Yönetmelik içeriğini buradan görebilirsiniz. 

Analizlerinizde kullanacağınız Membran Filtrasyon Sistemi, Hypore membran filtre kağıdı, Hypet Aqua hazır besiyeri çeşitleri, Steril Numune Alma poşetleri gibi tüm malzemelere DiaTek ile ulaşabilirsiniz. 

Hayvan yemi

Hayvan yemi olan ürünlerden hangileri ihracat edilir ? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Firma: Ad / Soyad: Mahmut celik 24.12.2016 23:32:42

Cevap:

Hayvan yemleri kaba yem ve karma yem olmak üzere 2 gruba ayrılır.

Kaba Yem, “Doğal haliyle hayvana verildiğinde su içeriği % 15-20’den yada hamselüloz içeriği kuru madde de % 16-18’den daha fazla olan ve yemlemede kullanılabilen her türlü materyal” olarak tanımlanmaktadır. Kaba yem ülkemizde genel olarak çayır ve meralardan üretilen kuru ot ve benzeri, tekli veya çoklu olarak üretilen yeşil yemler, konserve sebze meyve atıkları ve fabrika üretim atıkları (malt, şekerpancarı, ayçiçeği, mısır küspesi vs), kök ve yumru bitkilerden oluşan yemler olup, geviş getiren hayvanların fizyolojisine uygun yemlerdir.

Karma yem, evcil hayvanların çok miktarda ve nitelikli ürün verebilmelerini sağlayan yapısı garanti edilmiş ve ağız yoluyla tüketilen organik ve inorganik maddelerin belirli norm veya standartlara uygun olarak karıştırılması ile elde edilen yemlerdir. Karma yemler kanatlı ve diğer kümes hayvanları, küçükbaş ve büyükbaş hayvanlar, laboratuar ortamında yaşayan hayvanlar, su ürünleri, kürk hayvanları, ev hayvanlarına uygun olarak üretilen yemlerdir. Büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar için üretilen karma yemlerde tahıllar (arpa, buğday, çavdar, akdarı, yulaf), yağlı tohum küspeleri ( ayçiçeği, fındık, pamuk, soya küspesi), hayvansal kökenli proteinler (balık, et-kemik, kan unları, tavuk ve mezbaha kalıntıları, kemik unu), değirmen artıkları ( buğday kırığı, razmol, kepek, pirinç kepeği, bonkalite), bira fabrika atıkları ( malt çimi, malt tozu), selektör altı bakliyat ( mercimek, bakla vs kırıkları) ile katkı maddeleri (vitaminler, mineraller, melas, tuz, mermer tozu, kireç taşı ilaçlar) kullanılmaktadır.

İhracat konusu ihtiyaçlara göre değişmektedir. Yem ürün olarak ihraç edilebildiği gibi, hammadde olarak da ihraç etmek mümkündür. 

raf ömrü hesaplama

Merhaba, Yeni bir gıda ürünü çıkartıyoruz. raf ömrünü hesaplamak için ne yapabiliriz ? laboratuvara analize göndersek hesaplaması hemen yapılır mı yoksa çok mu bekletilir ? şimdiden teşekkür ederim

Firma: Ad / Soyad: muhammet huseyin 23.12.2016 15:56:15

Cevap:

Raf ömrü analiz süreleri ürüne, ürünün ambalajına göre değişkenlik gösterir. Gıda analiz laboratuvarları hesaplamanızda size yardımcı olacaklardır. Kısaca şöyle bilgi verelim; Hızlandırılmış raf ömrü analizlerinde üründe çalışacağınız sıcaklık oldukça önemlidir. Ortam sıcaklığından daha yüksek sıcaklıklarda ürün bozulıyorsa hızlandırılmış analiz ürün için uygun olmayacaktır. Ürünün dayanabildiği maksimum sıcaklığa ulaştığında hesaplama yapılır. Hesaplanan süre kadar beklenir. Süre sonunda gerekli mikrobiyolojik ve kimyasal analizler yapılarak üründe bir bozulma olup olmadığı tespit edilir.

Gıdalarda Raf Ömrü Hesaplama isimli yazımızı buradan okuyabilir, bilgi alabilirsiniz.

Gıdaların Gıdalarda bozulmaya sebep olan etkenlerden kimyasal koruyucular yerine firmamız tarafından satışa sunulan bitkisel koruyucu DiaNatura Base'i kullanabilirsiniz.  

DiaTek tarafından İspanya'daki Domca firmasına ürettirilen ve bitki özütlerinden elde edilen DiaNatura Base'in antioksidan özelliğinden dolayı uygulanan meyve ve sebzelerde kararma ve çürüme ciddi oranda azalmakta, et ve süt ürünlerindeki antimikrobiyal etkilerinden dolayı ise bozulma süresi gıda üreticilerini tatmin eder düzeyde düşmektedir.

DiaNatura Base hakkında bilgi için tıklayınız. 

Membran filtasyon Yöntemi

Merhaba Şurupların bitmiş ürün analizinde toplam bakteri sayımı ve küf ve maya sayımı için kullanacağım membran filtrasyon yönteminde numune geçirdikten sonra membranın yıkanaması gerekmekte.Membran yıkama sıvısı olarak hangi çözeltiyi kullanmalıyım?

Firma: Ad / Soyad: Nergis Mahire Bahtlı 19.12.2016 16:25:37

Cevap:

Membran filtrasyon sistemi suda tam olarak eriyebilen şeker ve tuz gibi gıdaların analizlerinde kolaylıkla kullanılmaktadır. Kullanacağınız şurup örneklerinde Materyalin filtrasyonundan sonra filtrenin steril destile su ile yıkanması, bazı hallerde çok fazla miktarda suyun kullanılmasını gerektirebilir. Şöyle ki, incelenecek örneğin, suda çözünen ancak mikroorganizma gelişmesini olumlu veya olumsuz yönde etkileyecek unsurlar içermesi halinde, bu unsurların filtrasyon sırasında destile su ile yıkanarak uzaklaştırılması gerekebilir. Eğer incelenecek örnek içinde bakteri gelişmesini olumsuz yönde etkileyebilecek sodyum benzoat gibi bir antibakteriyel madde varsa, bu yöntemle sodyum benzoatın büyük oranda filtre yüzeyinden uzaklaştırılması ve dolayısıyla filtre yüzeyinde kalan bakterilerin gelişmesinin engellenmesi önlenebilir. (Kaynak: "Membran Filtrasyon Yöntemi" V. Gürgün, A.K. Hakman)

Membran Filtrasyon Sistemi'nde kullanacağınız malzemeler için Ürünler sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Membran Filtrasyon Sistemi hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Hypet Aqua  hazır besiyerleri hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Hypore membran filtre kağıtları hakkında bilgi almak için tıklayınız. 

orkide tohumu besi yeri

Merhaba. Amatör olarak orkide çiçeğinin üretimi için bazı çalışmalar yapıyorum. Orkide tohumlarını çimlendirmek için kullanabileceğimiz agar agar içeren besi yeri olarak kullanabileceğimiz bir ürünü tavsiye edebilirmisiniz ? İlginiz için teşekkür ederim.

Firma: Ad / Soyad: Fevzi Tezcan 19.10.2016 12:48:55

Cevap:

Bitki çimlendirme çalışmaları için Potato Dextrose Agar isimli besiyeri kullanılabilmektedir. Ancak orkide üzerine özel bir çalışma mevcut değil.  Toz besiyerleri hakkında bilgi almak için tıklayınız. Hazır besiyerleri hakkında bilgi almak için tıklayınız.  

UV

Merhaba, Uv lamba ile kahve makinesinin bardağa kahve koyulan bölmesini ve yüzeyini temizlemek istiyoruz böyle birşey mümkün müdür?

Firma: Ad / Soyad: fatih demirbaş 17.10.2016 15:39:38

Cevap:

Piyasada bulunan portatif UV Lambalar ile istediğiniz bölgeye özel sterilizasyon sağlamanız mümkündür. Ancak bakterilerin üzerinde güçlü etkisi olan UV çeşitlerinin kullanımına dikkat etmeniz gerekir.  Ürün portföyümüzde bulunan UV Lamba ve Armatürleri daha geniş alanlarda hijyen sağlayan modellerdir. UV Lambaları ve Armatürleri hakkında detaylı bilgi için lütfen tıklayınız. 

Labaratuvar kurulumu

 
merhaba, labratuvar kurulumunda firma içinde, devlet teşviği almak için belli bir standart olması gerekliliği vurgulandı. ancak bu kurulum 17025 nolu ts satandartı mıdır? Meyve ve sebze kurutma prosesimiz var. Koruyuculu olan veya olmayan ürünlerde var. firmamız bünyesindeki test ve deneyleri yaparken devlet teşviği yapmak için kılavuz ne olmalıdır?

Firma: Ad / Soyad: Taha Hüseyin 10.10.2016 13:44:27

Cevap:

Laboratuar kurulumu için uygulanan standart bahsettiğiniz gibi 17025 numaralı standarttır. Gıda analizleri için ilgili yönetmeliğe de uymak gerekmektedir. (Özel Gıda Kontrol Laboratuvarlarının Kuruluş ve Faaliyetleri Hakkında Yönetmelik için tıklayınız.) KOSGEB, işbirliği - güçbirliği destek programı ile ürün ve hizmet standartlarını geliştirmeleri amacıyla ortak laboratuar kurulumu konusunda destek vermektedir.  Bu destek için yine bu standarda uyulması gerekmektedir. (KOSGEB ile ilgili bilgi almak için tıklayınız.) Alanında öncül bilimsel ve teknolojik bilgi üreten ulusal/uluslararası kuruluşların, geleceğin teknolojilerini geliştirmeye dönük bilimsel hedefler içeren araştırmaları  TÜBİTAK 1515 - Öncül Ar-Ge Laboratuvarları Destekleme Programları ile desteklemektedir. (Detaylı bilgi için tıklayınız.)  

Antep Fıstığında Koliform

Şuan Antep Fıstığını kesip küçük parçacıklar(örneğin:0-2.5mm,1.5-2.5mm,2.5-3.5mm gibi) ayrıştırıp ultra viole ışığına tabi tutup vakumluyoruz ama her gönderilen ürün için yapılan analiz de koliform olduğu tespit edilip iade ediliyor. Antep fıstığına koliform bulaşma sebeplerini öğrenebilirim ki hijyene bu kadar dikkat ederken

Firma: Ad / Soyad: Mehmet Dalyan 6.9.2016 11:46:53

Cevap:

DiaNatura Safe ürünümüz bu sorunu çözmenize yardımcı olacaktır. Tamamen doğal bitki özütlerinden elde edilen bu ürünü %2'lik hazırlayıp, fıstıkların tüm yüzeyine uygulayabilirsiniz. Tamburda fıstıklar dönerken yüzey püskürtmesi ile DiaNatura Safe'i kullanabilirsiniz.  DiaNatura Safe hakkında detaylı bilgi için TIKLAYINIZ.   

Hazır suşlardan besi yeri etkinliği yapmak


Hazır tüp içinde bulunan suşlardan petriye direk ekim yapılarak suş değerlendirmesi yapılabilir mi?Yoksa bunun için önce TSB agara ekim yapıp elde edilen suştan süspansiyon mu elde etmeliyiz?

Firma: Ad / Soyad: Mehtap 28.8.2016 22:59:10

Cevap:

Hazır suşların kullanımında direkt besiyerine ekim yapma yöntemi kullanılmaktadır. Bahsettiğiniz süspansiyon yöntemi suşun kalitesine bağlı olarak uygulanmaktadır.  Tüm mikrobiyolojik analizlerinizde Hazır Besiyeri çeşitlerimizi güvenle kullanabilirsiniz. Hazır besiyeri çeşitlerimiz hakkında bilgi almak için lütfen tıklayınız.