SORU - CEVAP
Bu bölüm, sitemizi ziyaret eden kullanıcıların gıda hijyeni, gıda güvenliği ve gıda mikrobiyolojisi ile ilgili teknik sorularını yanıtlamak amacı ile hazırlanmıştır Teknik sorularınızı aşağıda bulunan ‘’SORU SOR’’ butonuna basarak karşınıza çıkan formu doldurarak bize ulaştırabilirsiniz. Sorularınız, konusunda uzman ekibimiz tarafından en kısa sürede yanıtlanacaktır.
Firma Adı (Gerekli)
 
Ad / Soyad (Gerekli)
 
E-Posta (Gerekli)
   
Telefon (Gerekli)
   
Aşağıdaki bilgiler sitede görüntülenir.


Takma İsim (Gerekli)
 
Soru Başlığı (Gerekli)
 
Soru  

yağ tayini


Merhaba , çikolatada kırılma indisi tayini , iyot sayısı tayini , erime noktası tayini ve reichert mesissel sayısı tayini deneylerinin nasıl yapıldığından bahsederseniz çok sevinirim .

Firma: Ad / Soyad: zeyneb yazıcı 27.10.2017 14:02:08

Cevap:

DiaTek olarak mikrobiyolojik analizler ağırlıklı hizmet vermenin yanısıra kimyasal analizler ile ilgili pek çok makale paylaşmaktayız. Bunlardan istediğiniz analizler ile ilgili olarak;

Kırılma indisi tayini için "Gıdalarda Kırılma İndisi" makalemizi okuyabilirsiniz.  Makaleyi okumak için tıklayınız.

Gıdalarda iyot analizi hakkında detaylı bilgi için "Yağlarda İyot Sayısı Tayini (Wish Metodu)" makalemizi okuyabilirsiniz. Makaleyi okumak için tıklayınız.

Reichert Meissl sayısının hesaplamasıyla ilgili olarak "Tereyağında Reichert Meissl Sayısını Hesaplama" isimli makalemizden faydalanabilirsiniz. Makaleyi okumak için tıklayınız.

nar ekşili sos üretimi

 
Kosgeb destekli nar ekşili sos ve limon sosu üretimi yapmak istiyorum. fakat kullanacağım ölçüleri bilmiyorum. bana bu konuda yardımcı olabilirmisiniz.

Firma: Ad / Soyad: suat tüter 4.6.2017 16:26:43

Cevap:

Nar ekşili sos, nar meyvelerinin ayıklanıp, preslenip suyu süzüldükten sonra vakum kazanında belirli bir sıcaklıkta suyu uçurularak konsantresinin elde edilmesinin ardından arıtılmış su ile seyreltilip içerisine glikoz şurubu, asit düzenleyici, renklendirici ve koruyucu ilave edilerek elde edilen bir sos türüdür.  Nar ekşili sos üretiminde dikkat edilmesi gereken tüm detaylardan "Nar Ekşisi ve Nar Ekşili Sos" isimli makalemizde bahsetmiştik. Okumak için lütfen tıklayınız. 

Hytech Slide

Hytech Slide yüzey kontrol besiyerinizin saklama ömrü ne kadar? bilgi verebilirseniz sevinirim.

Firma: Ad / Soyad: orhan çağlar 20.4.2017 13:59:59

Cevap:

Hytech Slide'ların raf ömrü içindeki besiyeri kombinasyonuna göre minimum 2 ay, maksimum 4 ay olmak üzere değişmektedir. Hytech Slide ile ilgili detaylı bilgi için Hytech Slide ürün sayfamızı ziyaret edebilir,  Hytech Slide uygulama videosunu izleyebilirsiniz. 

vakumlu ambalajda meze üretimi


merhaba, zeytinyağlı ve soğuk mezelerde mikrobiyolojik olarak hangi analizler yapılır ve yapılış yöntemini anlatmanız mümkün müdür ? ve bu analizler için labaratuar kurulumunda gerekli araç gereçler nelerdir? ayrıca vakumlu ambalajlamada kullanılacak koruyucu gazların (Azot,oksijen ve karbondioksit)ne oranda ve hangi gaz olduklarını nereden bulabilirim ?yardımcı olursanız çok sevinirim. iyi çalışmalar...

Firma: Ad / Soyad: seda arslan 23.3.2017 09:01:37

Cevap:

Mikrobiyolojik Kriterler Tebliği’ne göre soğuk mezelerde yapılması gereken analizler E.coli, Stafilokokal enterotoksinler, Salmonella ve L. monocytogenes'dir. Tüm bu analizler için DiaTek Hazır Besiyeri çeşitlerimizi güvenle kullanabilirsiniz.    
Analizlerinizi gerçekleştirirken laboratuarınızda bulunması gereken cihazlar ve sarf malzemeleri ise çeşitlidir. Ürün isimlerine tıklayarak ürünler hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.  Minkübatör, HyPass (Antimikrobiyal Dezenfektanlı Hijyenik Paspas), UV Lamba gibi cihazlar, pipet, drigalski, stomacher poşeti gibi sarf malzemeleri  ürün portföyümüzde bulunmaktadır.     
Ambalajlama olarak bahsettiğiniz gaz karışımını içeren teknik, MAP Ambalajlama olarak bilinen, Modifiye Atmosfer Paketleme sistemidir. MAP paketleri vakumlamanın ardından içeriye koruyucu gaz doldurularak imal edilir. Paketin içinde kalan koruyucu gaz, ürünün kendine özgü ihtiyaçlarına göre değişir.     Sıklıkla kullanılan gaz bileşimleri aşağıdadır:   • Oksijen (O2); yoğun kıvamdadır, istek uyandıran gıda rengi kazandırır. • Nitrojen (N2); Dengeleyici olarak paketin hacmini ayarlamada kullanılır (İşleme sırasındaki koruma veya taşıma paketi gibi) • Karbondioksit (CO2); suyla beraber karbonik asit oluşturmak üzere tepkimeye girer ve pH derecesini düşürmeye yardım eder. Bu atmosfer, mikroorganizmaların gelişmesini engeller.       Mikrobiyolojik analizlerin yapılış yöntemlerini ekteki dosyadan inceleyebilir ve videolar sayfamızdan izleyebilirsiniz.  

Toz Antep Hile

merhaba. toz antep fıstığı alıyoruz. bu üründe hile olup olmadığını yani içeriğinde bezelye yada yer fıstığı olup olmadığını hangi yöntem yada analizlerle belirleyebiliriz.

Firma: Ad / Soyad: Mehmet Bilen 28.2.2017 18:16:52

Cevap:

Bir gıda ürünün içeriğini duyusal, kimyasal, moleküler testler ile kesinleştirmek mümkündür. Antep fıstığı örneği için duyusal testler yapılabileceği gibi en doğru sonucu moleküler testler sağlayacaktır. Bunun için gıda analiz laboratuvarları ile görüşebilirsiniz.

mirob

selam lutfen bana yardim edin soyler misiniz lutfen nasil bilmek olarki 100 yada 250 ml suda bakilacak analizlere

Firma: Ad / Soyad: yunis/camalov 27.1.2017 11:52:54

Cevap:

Resmi Gazete'de yayınlanan yönetmeliğe göre İçme ve Kullanma Sularında yapılacak olan analizler ve parametreleri belirtilmiştir. Yönetmelik içeriğini buradan görebilirsiniz. 

Analizlerinizde kullanacağınız Membran Filtrasyon Sistemi, Hypore membran filtre kağıdı, Hypet Aqua hazır besiyeri çeşitleri, Steril Numune Alma poşetleri gibi tüm malzemelere DiaTek ile ulaşabilirsiniz. 

Hayvan yemi

Hayvan yemi olan ürünlerden hangileri ihracat edilir ? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Firma: Ad / Soyad: Mahmut celik 24.12.2016 23:32:42

Cevap:

Hayvan yemleri kaba yem ve karma yem olmak üzere 2 gruba ayrılır.

Kaba Yem, “Doğal haliyle hayvana verildiğinde su içeriği % 15-20’den yada hamselüloz içeriği kuru madde de % 16-18’den daha fazla olan ve yemlemede kullanılabilen her türlü materyal” olarak tanımlanmaktadır. Kaba yem ülkemizde genel olarak çayır ve meralardan üretilen kuru ot ve benzeri, tekli veya çoklu olarak üretilen yeşil yemler, konserve sebze meyve atıkları ve fabrika üretim atıkları (malt, şekerpancarı, ayçiçeği, mısır küspesi vs), kök ve yumru bitkilerden oluşan yemler olup, geviş getiren hayvanların fizyolojisine uygun yemlerdir.

Karma yem, evcil hayvanların çok miktarda ve nitelikli ürün verebilmelerini sağlayan yapısı garanti edilmiş ve ağız yoluyla tüketilen organik ve inorganik maddelerin belirli norm veya standartlara uygun olarak karıştırılması ile elde edilen yemlerdir. Karma yemler kanatlı ve diğer kümes hayvanları, küçükbaş ve büyükbaş hayvanlar, laboratuar ortamında yaşayan hayvanlar, su ürünleri, kürk hayvanları, ev hayvanlarına uygun olarak üretilen yemlerdir. Büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar için üretilen karma yemlerde tahıllar (arpa, buğday, çavdar, akdarı, yulaf), yağlı tohum küspeleri ( ayçiçeği, fındık, pamuk, soya küspesi), hayvansal kökenli proteinler (balık, et-kemik, kan unları, tavuk ve mezbaha kalıntıları, kemik unu), değirmen artıkları ( buğday kırığı, razmol, kepek, pirinç kepeği, bonkalite), bira fabrika atıkları ( malt çimi, malt tozu), selektör altı bakliyat ( mercimek, bakla vs kırıkları) ile katkı maddeleri (vitaminler, mineraller, melas, tuz, mermer tozu, kireç taşı ilaçlar) kullanılmaktadır.

İhracat konusu ihtiyaçlara göre değişmektedir. Yem ürün olarak ihraç edilebildiği gibi, hammadde olarak da ihraç etmek mümkündür. 

raf ömrü hesaplama

Merhaba, Yeni bir gıda ürünü çıkartıyoruz. raf ömrünü hesaplamak için ne yapabiliriz ? laboratuvara analize göndersek hesaplaması hemen yapılır mı yoksa çok mu bekletilir ? şimdiden teşekkür ederim

Firma: Ad / Soyad: muhammet huseyin 23.12.2016 15:56:15

Cevap:

Raf ömrü analiz süreleri ürüne, ürünün ambalajına göre değişkenlik gösterir. Gıda analiz laboratuvarları hesaplamanızda size yardımcı olacaklardır. Kısaca şöyle bilgi verelim; Hızlandırılmış raf ömrü analizlerinde üründe çalışacağınız sıcaklık oldukça önemlidir. Ortam sıcaklığından daha yüksek sıcaklıklarda ürün bozulıyorsa hızlandırılmış analiz ürün için uygun olmayacaktır. Ürünün dayanabildiği maksimum sıcaklığa ulaştığında hesaplama yapılır. Hesaplanan süre kadar beklenir. Süre sonunda gerekli mikrobiyolojik ve kimyasal analizler yapılarak üründe bir bozulma olup olmadığı tespit edilir.

Gıdalarda Raf Ömrü Hesaplama isimli yazımızı buradan okuyabilir, bilgi alabilirsiniz.

Gıdaların Gıdalarda bozulmaya sebep olan etkenlerden kimyasal koruyucular yerine firmamız tarafından satışa sunulan bitkisel koruyucu DiaNatura Base'i kullanabilirsiniz.  

DiaTek tarafından İspanya'daki Domca firmasına ürettirilen ve bitki özütlerinden elde edilen DiaNatura Base'in antioksidan özelliğinden dolayı uygulanan meyve ve sebzelerde kararma ve çürüme ciddi oranda azalmakta, et ve süt ürünlerindeki antimikrobiyal etkilerinden dolayı ise bozulma süresi gıda üreticilerini tatmin eder düzeyde düşmektedir.

DiaNatura Base hakkında bilgi için tıklayınız. 

Membran filtasyon Yöntemi

Merhaba Şurupların bitmiş ürün analizinde toplam bakteri sayımı ve küf ve maya sayımı için kullanacağım membran filtrasyon yönteminde numune geçirdikten sonra membranın yıkanaması gerekmekte.Membran yıkama sıvısı olarak hangi çözeltiyi kullanmalıyım?

Firma: Ad / Soyad: Nergis Mahire Bahtlı 19.12.2016 16:25:37

Cevap:

Membran filtrasyon sistemi suda tam olarak eriyebilen şeker ve tuz gibi gıdaların analizlerinde kolaylıkla kullanılmaktadır. Kullanacağınız şurup örneklerinde Materyalin filtrasyonundan sonra filtrenin steril destile su ile yıkanması, bazı hallerde çok fazla miktarda suyun kullanılmasını gerektirebilir. Şöyle ki, incelenecek örneğin, suda çözünen ancak mikroorganizma gelişmesini olumlu veya olumsuz yönde etkileyecek unsurlar içermesi halinde, bu unsurların filtrasyon sırasında destile su ile yıkanarak uzaklaştırılması gerekebilir. Eğer incelenecek örnek içinde bakteri gelişmesini olumsuz yönde etkileyebilecek sodyum benzoat gibi bir antibakteriyel madde varsa, bu yöntemle sodyum benzoatın büyük oranda filtre yüzeyinden uzaklaştırılması ve dolayısıyla filtre yüzeyinde kalan bakterilerin gelişmesinin engellenmesi önlenebilir. (Kaynak: "Membran Filtrasyon Yöntemi" V. Gürgün, A.K. Hakman)

Membran Filtrasyon Sistemi'nde kullanacağınız malzemeler için Ürünler sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Membran Filtrasyon Sistemi hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Hypet Aqua  hazır besiyerleri hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Hypore membran filtre kağıtları hakkında bilgi almak için tıklayınız. 

orkide tohumu besi yeri

Merhaba. Amatör olarak orkide çiçeğinin üretimi için bazı çalışmalar yapıyorum. Orkide tohumlarını çimlendirmek için kullanabileceğimiz agar agar içeren besi yeri olarak kullanabileceğimiz bir ürünü tavsiye edebilirmisiniz ? İlginiz için teşekkür ederim.

Firma: Ad / Soyad: Fevzi Tezcan 19.10.2016 12:48:55

Cevap:

Bitki çimlendirme çalışmaları için Potato Dextrose Agar isimli besiyeri kullanılabilmektedir. Ancak orkide üzerine özel bir çalışma mevcut değil.  Toz besiyerleri hakkında bilgi almak için tıklayınız. Hazır besiyerleri hakkında bilgi almak için tıklayınız.