SORU - CEVAP
Bu bölüm, sitemizi ziyaret eden kullanıcıların gıda hijyeni, gıda güvenliği ve gıda mikrobiyolojisi ile ilgili teknik sorularını yanıtlamak amacı ile hazırlanmıştır Teknik sorularınızı aşağıda bulunan ‘’SORU SOR’’ butonuna basarak karşınıza çıkan formu doldurarak bize ulaştırabilirsiniz. Sorularınız, konusunda uzman ekibimiz tarafından en kısa sürede yanıtlanacaktır.
Firma Adı (Gerekli)
 
Ad / Soyad (Gerekli)
 
E-Posta (Gerekli)
   
Telefon (Gerekli)
   
Aşağıdaki bilgiler sitede görüntülenir.


Takma İsim (Gerekli)
 
Soru Başlığı (Gerekli)
 
Soru  

Hayvan yemi

Hayvan yemi olan ürünlerden hangileri ihracat edilir ? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Firma: Ad / Soyad: Mahmut celik 24.12.2016 23:32:42

Cevap:

Hayvan yemleri kaba yem ve karma yem olmak üzere 2 gruba ayrılır.

Kaba Yem, “Doğal haliyle hayvana verildiğinde su içeriği % 15-20’den yada hamselüloz içeriği kuru madde de % 16-18’den daha fazla olan ve yemlemede kullanılabilen her türlü materyal” olarak tanımlanmaktadır. Kaba yem ülkemizde genel olarak çayır ve meralardan üretilen kuru ot ve benzeri, tekli veya çoklu olarak üretilen yeşil yemler, konserve sebze meyve atıkları ve fabrika üretim atıkları (malt, şekerpancarı, ayçiçeği, mısır küspesi vs), kök ve yumru bitkilerden oluşan yemler olup, geviş getiren hayvanların fizyolojisine uygun yemlerdir.

Karma yem, evcil hayvanların çok miktarda ve nitelikli ürün verebilmelerini sağlayan yapısı garanti edilmiş ve ağız yoluyla tüketilen organik ve inorganik maddelerin belirli norm veya standartlara uygun olarak karıştırılması ile elde edilen yemlerdir. Karma yemler kanatlı ve diğer kümes hayvanları, küçükbaş ve büyükbaş hayvanlar, laboratuar ortamında yaşayan hayvanlar, su ürünleri, kürk hayvanları, ev hayvanlarına uygun olarak üretilen yemlerdir. Büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar için üretilen karma yemlerde tahıllar (arpa, buğday, çavdar, akdarı, yulaf), yağlı tohum küspeleri ( ayçiçeği, fındık, pamuk, soya küspesi), hayvansal kökenli proteinler (balık, et-kemik, kan unları, tavuk ve mezbaha kalıntıları, kemik unu), değirmen artıkları ( buğday kırığı, razmol, kepek, pirinç kepeği, bonkalite), bira fabrika atıkları ( malt çimi, malt tozu), selektör altı bakliyat ( mercimek, bakla vs kırıkları) ile katkı maddeleri (vitaminler, mineraller, melas, tuz, mermer tozu, kireç taşı ilaçlar) kullanılmaktadır.

İhracat konusu ihtiyaçlara göre değişmektedir. Yem ürün olarak ihraç edilebildiği gibi, hammadde olarak da ihraç etmek mümkündür. 

raf ömrü hesaplama

Merhaba, Yeni bir gıda ürünü çıkartıyoruz. raf ömrünü hesaplamak için ne yapabiliriz ? laboratuvara analize göndersek hesaplaması hemen yapılır mı yoksa çok mu bekletilir ? şimdiden teşekkür ederim

Firma: Ad / Soyad: muhammet huseyin 23.12.2016 15:56:15

Cevap:

Raf ömrü analiz süreleri ürüne, ürünün ambalajına göre değişkenlik gösterir. Gıda analiz laboratuvarları hesaplamanızda size yardımcı olacaklardır. Kısaca şöyle bilgi verelim; Hızlandırılmış raf ömrü analizlerinde üründe çalışacağınız sıcaklık oldukça önemlidir. Ortam sıcaklığından daha yüksek sıcaklıklarda ürün bozulıyorsa hızlandırılmış analiz ürün için uygun olmayacaktır. Ürünün dayanabildiği maksimum sıcaklığa ulaştığında hesaplama yapılır. Hesaplanan süre kadar beklenir. Süre sonunda gerekli mikrobiyolojik ve kimyasal analizler yapılarak üründe bir bozulma olup olmadığı tespit edilir.

Gıdalarda Raf Ömrü Hesaplama isimli yazımızı buradan okuyabilir, bilgi alabilirsiniz.

Gıdaların Gıdalarda bozulmaya sebep olan etkenlerden kimyasal koruyucular yerine firmamız tarafından satışa sunulan bitkisel koruyucu DiaNatura Base'i kullanabilirsiniz.  

DiaTek tarafından İspanya'daki Domca firmasına ürettirilen ve bitki özütlerinden elde edilen DiaNatura Base'in antioksidan özelliğinden dolayı uygulanan meyve ve sebzelerde kararma ve çürüme ciddi oranda azalmakta, et ve süt ürünlerindeki antimikrobiyal etkilerinden dolayı ise bozulma süresi gıda üreticilerini tatmin eder düzeyde düşmektedir.

DiaNatura Base hakkında bilgi için tıklayınız. 

Membran filtasyon Yöntemi

Merhaba Şurupların bitmiş ürün analizinde toplam bakteri sayımı ve küf ve maya sayımı için kullanacağım membran filtrasyon yönteminde numune geçirdikten sonra membranın yıkanaması gerekmekte.Membran yıkama sıvısı olarak hangi çözeltiyi kullanmalıyım?

Firma: Ad / Soyad: Nergis Mahire Bahtlı 19.12.2016 16:25:37

Cevap:

Membran filtrasyon sistemi suda tam olarak eriyebilen şeker ve tuz gibi gıdaların analizlerinde kolaylıkla kullanılmaktadır. Kullanacağınız şurup örneklerinde Materyalin filtrasyonundan sonra filtrenin steril destile su ile yıkanması, bazı hallerde çok fazla miktarda suyun kullanılmasını gerektirebilir. Şöyle ki, incelenecek örneğin, suda çözünen ancak mikroorganizma gelişmesini olumlu veya olumsuz yönde etkileyecek unsurlar içermesi halinde, bu unsurların filtrasyon sırasında destile su ile yıkanarak uzaklaştırılması gerekebilir. Eğer incelenecek örnek içinde bakteri gelişmesini olumsuz yönde etkileyebilecek sodyum benzoat gibi bir antibakteriyel madde varsa, bu yöntemle sodyum benzoatın büyük oranda filtre yüzeyinden uzaklaştırılması ve dolayısıyla filtre yüzeyinde kalan bakterilerin gelişmesinin engellenmesi önlenebilir. (Kaynak: "Membran Filtrasyon Yöntemi" V. Gürgün, A.K. Hakman)

Membran Filtrasyon Sistemi'nde kullanacağınız malzemeler için Ürünler sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Membran Filtrasyon Sistemi hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Hypet Aqua  hazır besiyerleri hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Hypore membran filtre kağıtları hakkında bilgi almak için tıklayınız. 

orkide tohumu besi yeri

Merhaba. Amatör olarak orkide çiçeğinin üretimi için bazı çalışmalar yapıyorum. Orkide tohumlarını çimlendirmek için kullanabileceğimiz agar agar içeren besi yeri olarak kullanabileceğimiz bir ürünü tavsiye edebilirmisiniz ? İlginiz için teşekkür ederim.

Firma: Ad / Soyad: Fevzi Tezcan 19.10.2016 12:48:55

Cevap:

Bitki çimlendirme çalışmaları için Potato Dextrose Agar isimli besiyeri kullanılabilmektedir. Ancak orkide üzerine özel bir çalışma mevcut değil.  Toz besiyerleri hakkında bilgi almak için tıklayınız. Hazır besiyerleri hakkında bilgi almak için tıklayınız.  

Labaratuvar kurulumu

 
merhaba, labratuvar kurulumunda firma içinde, devlet teşviği almak için belli bir standart olması gerekliliği vurgulandı. ancak bu kurulum 17025 nolu ts satandartı mıdır? Meyve ve sebze kurutma prosesimiz var. Koruyuculu olan veya olmayan ürünlerde var. firmamız bünyesindeki test ve deneyleri yaparken devlet teşviği yapmak için kılavuz ne olmalıdır?

Firma: Ad / Soyad: Taha Hüseyin 10.10.2016 13:44:27

Cevap:

Laboratuar kurulumu için uygulanan standart bahsettiğiniz gibi 17025 numaralı standarttır. Gıda analizleri için ilgili yönetmeliğe de uymak gerekmektedir. (Özel Gıda Kontrol Laboratuvarlarının Kuruluş ve Faaliyetleri Hakkında Yönetmelik için tıklayınız.) KOSGEB, işbirliği - güçbirliği destek programı ile ürün ve hizmet standartlarını geliştirmeleri amacıyla ortak laboratuar kurulumu konusunda destek vermektedir.  Bu destek için yine bu standarda uyulması gerekmektedir. (KOSGEB ile ilgili bilgi almak için tıklayınız.) Alanında öncül bilimsel ve teknolojik bilgi üreten ulusal/uluslararası kuruluşların, geleceğin teknolojilerini geliştirmeye dönük bilimsel hedefler içeren araştırmaları  TÜBİTAK 1515 - Öncül Ar-Ge Laboratuvarları Destekleme Programları ile desteklemektedir. (Detaylı bilgi için tıklayınız.)  

Antep Fıstığında Koliform

Şuan Antep Fıstığını kesip küçük parçacıklar(örneğin:0-2.5mm,1.5-2.5mm,2.5-3.5mm gibi) ayrıştırıp ultra viole ışığına tabi tutup vakumluyoruz ama her gönderilen ürün için yapılan analiz de koliform olduğu tespit edilip iade ediliyor. Antep fıstığına koliform bulaşma sebeplerini öğrenebilirim ki hijyene bu kadar dikkat ederken

Firma: Ad / Soyad: Mehmet Dalyan 6.9.2016 11:46:53

Cevap:

DiaNatura Safe ürünümüz bu sorunu çözmenize yardımcı olacaktır. Tamamen doğal bitki özütlerinden elde edilen bu ürünü %2'lik hazırlayıp, fıstıkların tüm yüzeyine uygulayabilirsiniz. Tamburda fıstıklar dönerken yüzey püskürtmesi ile DiaNatura Safe'i kullanabilirsiniz.  DiaNatura Safe hakkında detaylı bilgi için TIKLAYINIZ.   

aşı üzerine

merhabalar öncelikle, soracagim soru tam olarak sizin alaniniz mi bilmiyorum ve soracak baska bir yer bulamadim. sormak istedigim; herhangi bir kimyasal aşı olarak üretilebilir mi? sanirim aşı dedigimiz sey, bir cesit virüs, örnegin, aspirin'i ele alalim, bunu bir aşı olarak insana enjekte edebilmenin bir olanagi var midir acaba?

Firma: Ad / Soyad: ali günes 22.8.2016 02:53:44

Cevap:

Aşı, hastalıklara karşı bağışıklık sağlama amacı ile insan veya hayvan vücuduna verilen, zayıflatılmış hastalık virüsü, hastalık etkeninin parçaları veya salgıları ile oluşturulan çözeltidir.
Bu amaçla hastalık yapma yetisi azaltılmış hastalık etkeni, tüberküloz (BCG) aşısında olduğu gibi, kullanılabilir. Tüm hastalık etkenleri için hastalık yetisi azaltılmış mikro organizma bulunamayacağı için, etkenin dış kılıfı gibi parçaları ya da salgıladığı maddeler, difteri (DBT) aşısı gibi, kullanılabilir.

atü

Salça farikasında salça üretiminde kullanılan buhar kaç atü olur.

Firma: Ad / Soyad: M.Çağlar Çinioğlu 16.8.2016 12:54:06

Cevap:

Domates Salçası Üretim Teknolojisi adlı makalemize ulaşmak için lütfen TIKLAYINIZ. Salça üretiminde kullanılan 3 kademeli evaparatörlerde buhar ters akım prensibine göre 3. kademeye, sonra 2. kademeye ve 1. kademeye verilir. Ancak salça önce 1. kademede, sonra 3. ve sonuçta 2. kademede koyulaştırılır. Yeni nesil evaporatörlerde domates suyu yavaş yavaş salça olurken önce 1. kademeden, sonra 2. kademeden ve sonra da 3. kademeden geçmektedir. Isıtmak için verilen buhar ise sadece 3. kademeye verilmekte; fakat 3. kademede ısınan salçadan yükselen buhar da 2. kademeyi ısıtmakta; 2. kademede ısınan şıra veya salçadan yükselen buhar da 1. kademeyi ısıtmaktadır. 1. kademeden yükselen buhar da evaporatörün kondens tankında soğuk su ile karıştırılıp ılık su haline getirilip dışarı atılmaktadır. Bu ılık suyun miktarı çok fazla olduğu için domates indirilen havuzlarda kullanılır.
Üç etkili kontinü evaparatörün çalışması kısaca şöyledir; 42 C’deki birinci kademeye domates pulpu (5–6 briks) yaklaşık 60 C’de gelir. -70 cmHg basıncında salça kaynamaya başlar ve su buharı emilerek ortamdan uzaklaştırılır. Pulp devamlı karıştırılarak (bu karıştırma karıştırıcılarla değil sirkülasyon pompaları ile salça veya şıranın sürekli sirküle edilmesi ile yapılır.) karamelize olması önlenir ve briks 11–12 C oluncaya kadar burada tutulur. Sonra 2. kademeye alınan yarı konsantre pulp, 85 C’de (bu değer makineden makineye farklılık arzeder ve 65-85 arasındadır. İdeal oran 70 C’dir.) vakum altında konsantre edilerek briksi 18–20 C’ye ulaştırılır. Son olarak 65 C’deki 3. kademeye alınır. Yukarıdaki işlemler aynen uygulanarak istenilen brikse ulaşıncaya kadar bu kademede tutulur. Sonra monopomplar ya da dişli(loplu) pompalar vasıtasıyla tanklara basılır.

Su üzerine

Merhaba, 2010 dan bu yana ısrarla vermiş olduğunuz cevapları ve soruları inceledim. Bu konuda göstermiş olduğunuz duyarlılıktan dolayı tebrik ederim. Benim sorum su üzerine olacak. Sormadan önce aşağıdaki makaleleri okuduğumu belirtmek isterim. (Sularda koliform, Sularda ecoli koliform, sularda enterekok bakteri.) Üretilen dalgıç motorlar içerisine kuyu suyu ve glikol koymaktayız. Üretim bittikten sonra depoya kaldırılan motorların içerisinde 1-1,5 ay sonra çalışma deneyi dışında hiç çalışmadığı halde gaz oluşmakta ve bu gaz suyun motor dışına çıkmasına neden olmakta. öyle ki 0,75 bar lık basınç tapası yeterli olmamakta bunun yanında bulabildiği her yerden su kaçırmakta. Bu gazın bakteri kaynaklı olduğunu düşündüğümüz için kuyu suyunu ters osmoz ile arıtmaya başladık. Bütün tesisatı elden geçirerek farklı bir noktadan da bakteri bulaşmasını engelledik. Arıtmanın işe yarayıp yaramadığını görmek için 2 farklı laboratuvara suyu analize gönderdim. herhangi bir bakteri gözlenmedi ve su sertliği nerdeyse sıfırlandı. Bu işlemler yaklaşıl 1 ay önceydi ve şimdi yaptığımız kontrollerde yine gaz oluşumu ve su kaçağı gözlendi. Sorum oluşan bu gazın sizce sebebi ne olabilir? önlemek için neler yapılabilir? Şimdiden teşekkür ederim İyi Çalışmalar

Firma: Ad / Soyad: murat donmez 3.6.2016 15:46:01

Cevap:

Öncelikle güzel yorumlarınız için teşekkür ederiz. Sorunuza gelince, bahsettiğiniz problem kullandığınız sudan da kaynaklanıyor olabilir, mekanik bir problem de olabilir. Kesin birşey söylemek zor. Eğer su kaynaklı ise su sterilizasyon sistemlerini kullanmanızı öneririz ancak maliyetli bir işlem olduğunu belirtmeliyim. Sularda mikrobiyolojik analizleri gerçekleştirmek için ürün portföyümüzdeki Hypet Aqua, Membran Filtrasyon Sistemi ve Hypore ürünlerine göz atabilirsiniz. 

E coli

İyi günler lisede biyoloji öğretmeniyim bilimsenliginde bir projemiz için e coli varlığını arastiracagiz hazır besiyeri almamız mümkün mu

Firma: Ad / Soyad: Zeynep erbaş 24.4.2016 15:11:56

Cevap:

Mikrobiyolojik analizleri gerçekleştirmek için ürün portföyümüzdeki Hazır besiyeri çeşitlerini kullanabilirsiniz.  Hazır besiyerleri hakkında bilgi almak için lütfen tıklayınız.